.
Korki z polskich win vol. 16

Korki z polskich win vol. 16



degustacja
Kiedy
2021-10-12 18:00
Dostępność
publiczne
Wstęp
bilety
Media
facebook

SPOT., portal Winicjatywa oraz pismo Ferment zapraszają na kolejne spotkanie, którego celem jest prezentacja różnych regionów produkcji wina w Polsce i pochodzących z nich najlepszych producentów. Przewodnikiem w tej podróży są sami winiarze, a moderatorem Maciej Nowicki. Spotkania mają charakter niezobowiązującej rozmowy połączonej z degustacją win.
Gośćmi pierwszego spotkania piątego sezonu Korków będą winiarze z Krosna Odrzańskiego, nieformalnie określani jako Klub 5 (winnice: Gostchorze, Od Nowa, Marcinowice, Aris i Margaret). Guillaume Dubois z Winnicy Gostchorze potrafił zarazić miłością do win musujących swoich winiarskich sąsiadów. Dzięki temu w zakątku Lubuskiego nad Odrą powstało „zagłębie” polskich win musujących tworzonych metodą szampańską z odmian winorośli szlachetnej (riesling, pinot blanc, pinot chardonnay i pinot noir).
Lista degustowanych win:
🍷Winnica Gostchorze Gostart Cuvee Brut 2020
🍷Winnica Gostchorze Demi Sec 2020
🍷Winnica Margaret Blask Cuve 631 Brut 2020
🍷Winnica Margaret Demi Sec 2020
🍷Winnica Aris Traditio Brut 2020
🍷Winnica Aris Traditio Extra Sec 2020
🍷Winnica Marcinowice Riesling Brut 2020
🍷Winnica Marcinowice | Dry 2020
🍷Winnica Od Nowa Riesling Brut 2020
🍷Winnica Od Nowa Cuvee Demi Sec 2020
Winnica Gostchorze powstała na nadodrzańskich wzgórzach w 2009 roku. Jej właścicielem jest mający polsko-francuskie korzenie Guillaume Dubois, który dzieli czas pomiędzy Krosnem Odrzańskim (gdzie mieszka), Gostchorzem (gdzie znajduje się winnica) a Paryżem i Szampanią (gdzie ukończył specjalistyczne szkolenia i cały czas podpatruje najlepszych winiarzy). Uprawia winorośl na 11 ha, koncentrując się na rieslingu, pinot gris, pinot blanc oraz wytwarzaniu wina musującego Gostart (kupaż uprawianych odmian). Pierwsza, niewielka jego partia powstała w 2014 roku, ale dopiero wino z 2016 (w dwóch wersjach: wytrawnej i półwytrawnej) wyznaczyło najwyższy poziom win musujących w Polsce. Jury konkursu „Polskie Korki” przyznało jej „Srebrny Korek 2021” za Gostart Cuvée 2019, „Złoty Korek 2020” za Riesling 2018, „Brązowy Korek 2020” za Gostart Cuvée 2018, „Złoty Korek 2018” za Gostart Cuvée 2016 oraz „Złoty Korek 2017” za Gostart Cuvée 2015.
Winnica Marcinowice to nie tylko jedna z najmłodszych polskich winnic, ale i jedna z najpiękniej położonych (na skarpie nad Odrą w Marcinowicach) oraz także najbardziej stromych (w niektórych miejscach nachylenie przekracza 45°). Grzegorz Runowski właściciel (prowadzi winnicę wspólnie z żoną Agnieszką) jest wykształconym enologiem, który już w debiutanckim roczniku 2018 zaprezentował się z bardzo dobrej strony, ale w 2019 podniósł poprzeczkę jeszcze wyżej. Wina czerwone mają się pojawić w kolejnym roczniku. Riesling Półsłodki 2020 otrzymał „Brązowy Korek 2021”, a Riesling 2019 – „Srebrny Korek 2020”.
Winnica Aris to żywy przykład, jak wyglądają nowe projekty winiarskie w Polsce. Robert Stawski, do którego z czasem dołączył wspólnik – Maciej Stępień – w leżącej niedaleko Krosna Odrzańskiego Osiecznicy zakupił od razu 10-hektarową działkę. Pierwsze nasadzenia pojawiły się na razie na połowie tej powierzchni. Właściciele od razu zostali rzuceni na głęboka wodę, bo musieli walczyć z majowymi przymrozkami. Ostatecznie w roczniku 2019 udało się wytworzyć jedynie próbną partię win. Kolejny rok jednak okazał się jednak znacznie bardziej udany.
Winnica Od Nowa jest projektem rodziny Olejarz, która została założona w Bytnicy w 2012 roku (0,8 ha zajmuje riesling, 0,2 ha – pinot blanc), ale ich wina znajdują się w oficjalnej sprzedaży od dwóch lat. Na razie powstają dwa z czystego rieslinga w dwóch wersjach: wytrawnej i półwytrawnej. W przyszłości dołączą do nich kolejne – właściciele planują obsadzić następny hektar swojej działki.
Winnica Margaret to rodzinne przedsięwzięcie prowadzone przez syna Małgorzaty (stąd nazwa) – Michała Przytułę, na co dzień… trenera squasha, który przyszłość wiąże jednak z polskim winiarstwem. Winnica położona jest w miejscowości Osiecznica niedaleko Krosna Odrzańskiego (co ciekawe, sąsiaduje z Winnicą Marcinowice), a właściciel postawił wyłącznie na winorośl szlachetną: rieslinga, chardonnay, gewurztraminera (Vivaldi 2020 z tej odmiany był tegorocznym finalistą konkursu Polskie Korki 2021) i pinot noir. W roczniku 2020 zadebiutowało wino musujące Blask będące kupażem trzech odmian winorośli: rieslinga, chardonnay i pinot noir. I to właśnie na tej kategorii win, Michał chce skupić się w przyszłości.
Po degustacji będzie możliwość zakupu wybranych win w cenie producenta.
Kolejna edycja festiwalu Polskie wina vol. 9 odbędzie się 11 czerwca 2022 roku 🍷
Partnerzy wydarzenia: Freshmail oraz M.Ferber Wypożyczalnia Gastronomiczna
W czasie pandemii Korki z polskich win zastąpiły transmisje online (e-Korków) dostępnych na profilu YouTube SPOT. 
 
źróło: https://www.facebook.com/events/1000876827372045/