.
aktualnosc obraz

---- DOBRE POLSKIE WINO ---- Cuvee 2021, Winnica Od Nowa

17 listopada 2022 10:56

Musiak, który nie próbuje nieudolnie naśladować, ale pokazuje swój indywidualny charakter. Jest świeży, lekki, przyjemnie owocowy, a przy tym elegancki. 

Wino o delikatnej, cytrynowo – żółtej barwie. Czyste i klarowne. Musuje delikatnie i długo, drobnymi, eleganckimi bąbelkami.

 

Pachnie drożdżówką z jabłkami i kruszonką, waniliowo, dojrzałymi cytrusami i brzoskwiniami. Przyjemnie rozwinęły się w nim lekkie nuty patrolowe.

 

Smakuje bardzo owocowo; cytrusami, zielnym jabłkiem i nie całkiem dojrzałą brzoskwinią. W ustach jest nieco mniej bogate niż w nosie.

Ma bardzo soczystą kwasowość. Musowanie jest przyjemne i delikatne.

 

Cuvee 2021 to kupaż rieslinga i pinot blanc. Jest przykładem musiaka, który nie próbuje nieudolnie naśladować, ale pokazuje swój indywidualny charakter. Jest świeży, lekki, przyjemnie owocowy, a przy tym elegancki.

 

To wino idealne na aperitif. Latem, dobrze schłodzone będzie miłym orzeźwieniem pite solo. Świetnie sprawdzi się również jako partner wielu różnych dań. Zarówno w klasycznych połączeniach z delikatnymi rybami i owocami morza, jak i mniej oczywistymi jak na przykład różnego rodzaju potrawy mączne, zwłaszcza z ciastem drożdżowym w roli głównej; od klusek śląskich z sosem śmietanowo podgrzybkowym po pierogi z farszem z dorsza. Udźwignie risotto z borowikami i drożdżowe podpłomyki z oscypkiem. Mój typ do tego wina to omlet z krewetkami, lekko podkręcony białym pieprzem i lubczykiem.

 

Winnica Od Nowa to niewielki producent z okolic Krosna Odrzańskiego. Winnica ma powierzchnię zaledwie 0,8 ha. Powstają tam wyłącznie wina musujące robione metodą klasyczną. Właściciele mają niezwykle uważne i skrupulatne podejście zarówno do uprawy jak i do produkcji, a przy tym we wszystko wkładają ogromnie dużo serca i emocji. Do winiarstwa namówił ich Guillaume Dubois z Winnicy Gostchorze. Niektórzy żartują czasem, że uczniowie przerośli mistrza. Ich wina są bardzo dobrze przyjmowane i wysoko oceniane.