2022-10-20
Souvignier gris to odmiana, z której można zrobić wina o bardzo różnej stylistyce. Souvignier Gris 2021 to wersja przyjemna, sprawiająca wrażenie gładkości w ustach.
Souvignier Gris 2021, Winnica Saganum
Wino o słomkowo - żółtej barwie. Nie całkiem klarowne.
Pachnie brzoskwiniami i dojrzałym jabłkiem oraz odrobiną wanilii dębiny.
Smakuje brzoskwiniami, jabłkami i cytrusami, odrobinę żółtymi śliwkami. Dość wyraźnie, ale nie nachalnie da się wyczuć aromaty oddrzewne i leciutką wanilię. Jest też niuans miodu i orzechów. Pozostawia w ustach jabłkowy posmak.
Nie jest bardzo ciężkie, ale przyjemnie cieliste, lekko gorzkawe. Kwasowość jest bardzo delikatna.
Souvignier gris to odmiana, z której można zrobić wina o bardzo różnej stylistyce. Souvignier Gris 2021 to wersja przyjemna, sprawiająca wrażenie gładkości w ustach. Odczucie kwasowości jest niskie. Wpływ beczki dość wyraźny, ale przyjemny.
Chyba najprzyjemniejsze będzie solo. Dość duża różnorodność aromatyczna czyni je trudnym do połączenia z jedzeniem. Będzie stanowić interesujące połączenie z kruchą tartą z dynią, niebieskim serem i odrobiną orzechów włoskich. Dobrze może połączyć się ze smakami nie bardzo tłustych, delikatnie wędzonych ryb słodkowodnych.
Wino fermentowało w zbiornikach ze stali nierdzewnej, przez 6 miesięcy dojrzewało w używanych beczkach dębowych.
Winnica Saganum to 4 ha upraw. Pierwsze wysadzono w 2017. Winnica słynie z tzw. win specjalnych, a szczególności win z podsuszanych winogron. Powstają tam również wina o klasycznej stylistyce. Winnica Saganum jest związana z Zespołem Poaugustyńskim Żaganiu, gdzie w jednej z odnowionych piwnic przygotowano ekspozycję nawiązującą do okolicznych tradycji winiarskich. Odbywają się tam degustacje i spotkania tematyczne. Leżakują tam również beczki z winem czerwonym.
Fakty techniczne:
alkohol: 12%
cukier resztkowy: 4 g/l
kwasowość ogólna: 7 g/l
Producent nie sugeruje temperatury serwowania. Warto spróbować go w górnym pułapie temperatur podawania win białych – będzie wtedy przyjemnie aromatyczne.