.
aktualnosc obraz

Polskie akcenty na Targach ENOEXPO

2024-10-25

Zaproszenie na 21 edycję Międzynarodowych Targów Winiarskich w Krakowie.



6 – 8 listopada, w Krakowie odbędzie się dwudziesta pierwsza edycja Międzynarodowych Targów Wina – ENOEXPO.

 

Co roku, na Targach spotykają się zarówno miłośnicy wina, jak i ci którzy zajmują się nim zawodowo. To okazja do poznania produktów i producentów z całego świata, uczestnictwa w degustacjach, prezentacjach i dyskusjach.

Od kilku lat, na ENOEXPO pojawiają się również producenci polskiego wina. Nie zabraknie ich tak że w tym roku. W programie Targów znajduje się kilka punktów poświęconych polskiemu winu, winiarstwu i enoturystyce. Na liście wystawców można znaleźć polskie winnice oraz stowarzyszenia winiarskie.

 

W tym roku, po raz pierwszy, na ENOEXPO pojawi się Polski Klaster Enoturystyczny. Turystyka winna to nie tylko atrakcja dla indywidualnych gości winnic. To pole do różnorakiej współpracy z podmiotami branży HoReCa. W polskich winnicach można spędzać czas na wiele sposobów, promować tematy kulinarne i nie tylko, organizować eventy rozrywkowe i firmowe. Enoturystyka jest najlepszym sposobem poznawania win i ich twórców.

 

 

Zapraszam serdecznie na spotkanie z polską enoturystyką na Targach ENOEXPO!

na stoisko E38d

 

oraz na

 

Panel dyskusyjny: „Czy nie musimy już jeździć do Toskanii? – co oferują gościom polskie winnice”

środa, godzina 14:10

Rozmowa o krótkiej historii oraz wielkim potencjale polskiego winiarstwa i enoturystyki, o tym co znajduje się w aktualnych ofertach polskich winnic, czego można spodziewać się w najbliższej przyszłości i o tym, dlaczego enoturystyka jest istotna ekonomicznie dla winnic oraz ważna dla rozwoju regionalnego.

Goście:

Barbara Czajka z Winnicy Vanellus

Znana również jako „Pani Basia z Jasła”. W polskim winiarstwie działa już prawie dwie dekady. Oprócz prowadzenia własnej winnicy, która jest uwielbiana i chętnie odwiedzana przez enoturystów, działa również w Jasielskim Stowarzyszeniu Winiarzy Vinum pro Cultura, budując kulturę podkarpackiego i polskiego wina. To właśnie Barbara jest jedną z osób dzięki której Międzynarodowe Dni Wina w Jaśle wyewoluowały do imprezy, którą znamy i uwielbiamy, to ona przyczyniła się do pierwszego kursu enoturystycznego pociągu „Koleją winne klimaty”, który wozi enoturystów z Krakowa do Jasła. Czuwała nad współorganizacją większości edycji Konkursu Polskich Win w Jaśle. Jest odpowiedzialna za cieszące się wielkim zainteresowaniem, organizowane przez Muzeum Regionalne w Jaśle konkursy o tematyce winiarskiej: fotograficzny i plastyczny.

Marian Wiktorski z Domu Charbielin

Po wielu latach pracy z winami zagranicznych producentów zdecydował się na objęcie stanowiska dyrektora handlowego w największej polskiej winnicy. W Domu Charbielin jest odpowiedzialny nie tylko za sprzedaż wina, ale również za tworzenie strategii producenta i kreowanie marki. Dobrze wie, jak ważnym elementem budowania relacji z konsumentem jest enoturystyka. Tak jak wszyscy pozostali członkowie charbielińskiej rodziny często podejmuje gości, oprowadza ich po winnicy i winiarni, prowadzi degustacje i prezentuje wina na festiwalach i targach. Jest absolwentem enologii na Uniwersytecie Jagiellońskim i członkiem Stowarzyszenia Sommelierów Polskich.

Prowadzenie: Katarzyna Korzeń

 

Degustacja „Z kieliszkiem dookoła Polski”

piątek, godzina 12:45

Będzie to swoisty przegląd tego, co oferują nasi rodzimi producenci, na specjalnie wybranych przykładach najlepszych win w różnych stylach, pochodzących z różnych regionów Polski.

Aromatyczne, wytrawne biele, wina musujące, róż i lekka czerwień, to główne specjalności polskich winiarzy. Niektóre winnice oferują również inne dobre i bardzo dobre ciekawostki. Do tego akcenty enoturystyczne, to znaczy spora dawka informacji o tym jakich przyjemności można zażyć odwiedzając poszczególne miejsca, które powstały i działają pod znakiem winnych krzewów.

Prowadzenie: Katarzyna Korzeń