.
aktualnosc obraz

Festiwalu "Polskie Wina" w SPOT. - relacja

2023-06-24

Coroczne, poznańskie święto polskiego wina odbyło się po raz dziesiąty.



 

Tydzień temu, w Poznaniu odbyła się dziesiąta edycja Festiwalu „Polskie Wina” w SPOT. Dekada to niemało. Zwłaszcza w temacie polskiego wina. Festiwal zmieniał się, ewoluował, ale przez cały czas wiernie trwał przy naszych rodzimych winnicach.

Przez kolejne edycje impreza nabierała charakteru winiarskiego święta, podczas którego polskie wino stawiane jest na wysokim piedestale. SOPT we współpracy z Winicjatywą i Fermentem, które od kilku lat są współorganizatorami Festiwalu stawia na rodzime winiarstwo również podczas regularnie organizowanych degustacji komentowanych. Wszystko to sprawiło, że jest to obecnie jedno z najmodniejszych „polskowiniarskich” miejsc branżowych.

 

 

Tegoroczna, jubileuszowa edycja spotowego spotkania z polskimi winami rozpoczęła się „śniadaniem” degustacyjnym. Menu inspirowane kuchnią dwudziestolecia międzywojennego, oparte prawie wyłącznie na polskich produktach przygotowała Katarzyna Rogowska. Każdej z pięciu propozycji szefowej kuchni towarzyszyło sześć win. Był to swoisty maraton degustacyjny. W takim wydaniu, wyłącznie z polskimi winami – absolutny ewenement. Zestawienie jednej potrawy z kilkoma winami to jedna z najciekawszych i najlepszych wersji degustacji – każdy może sprawdzić różne połączenia i ocenić je według swoich indywidualnych preferencji. Bardzo intensywne i interesujące doświadczenie, tym bardziej że menu było naprawdę świetne. Dokładny opis znajdziecie w iwelu innych relacjach oraz na stronie organizatorów, ja napiszę tylko, że… deser zrobił furorę.

 

 

Kolejnymi punktami programu były premiery win z Winnicy Margaret, Winnicy Kamil Barczentewicz oraz Domu Charbielin, dla którego była to jednocześnie premiera premier – producent pierwszy raz zaprezentował publicznie swoje wina.

 

Potem odbyły się trzy panele degustacyjno – dyskusyjne;

Pierwszy panel dotyczył win musujących, które przez wielu uważane są za ważny filar przyszłości polskiego winiarstwa. Było o regionalizacji, warunkach siedliskowych, specyfice produkcji – długości dojrzewania nad osadem, odmianach winorośli odpowiednich do produkcji „musiaków” – było też o samej nazwie, której ciągle jeszcze nie mamy, oraz o potencjale i przyszłości win musujących.

Drugi panel dotyczył win białych i dedykowany był odmianom innym niż riesling. Był podróżą po winnicach i stylach.

Trzeci panel zaprezentował wina czerwone, również w różnych stylach i z różnych regionów. Bardzo dobitnie dowiódł, że Polska nie jest złym krajem na produkcję czerwieni.

Odbyły się również warsztaty kulinarne i prelekcja dla winiarzy na temat etykiet win.

 

Na przedostatnią część imprezy złożyły się: (symboliczna) premiera nowej edycji przewodnika „Polskie Wina 2023”, ogłoszenie wyników konkursu „Oko na Wino 2023” oraz konkursu winiarskiego „Polskie Korki 2023” – były nagrody dla weteranów-pewniaków, ale i nowości oraz zaskoczenia – WYNIKI KONKURSÓW.

 

Ostatnia część Festiwalu „Polskie Wina” to prezentacja winnic i otwarta degustacja. O ile w pozostałych wydarzeniach festiwalu uczestniczą głównie przedstawiciele branży winiarskiej i najbardziej rozkochani w polskich winach konsumenci, o tyle ostatnia część winnego święta w SPOT jest dedykowana głównie konsumentom. Goście przybyli na nią licznie i chętnie. Swoje wina zaprezentowało dwadzieścia winnic. Przegląd producentów był duży, ale specyficznie wybiórczy. Wiele dobrych i bardzo dobrych polskich winnic nie staje w szranki konkursu „Polskie Korki”. Próżno również szukać ich na Festiwalu. Zestaw prezentowanych win (również podczas degustacji i paneli) był bardzo interesujący, szeroki i różnorodny, ale pozostawia spory niedosyt swoją niekompletnością, w ujęciu ogólnopolskiego przeglądu najciekawszych etykiet.

 

 

Festiwal „Polskie Wina” w SPOT to coroczne, poznańskie święto polskiego wina - świetna organizacja i obsługa, bardzo dobry serwis, huczna opraw i intensywna promocja wydarzenia. Festiwal odbywa się w urokliwym i praktycznie rozplanowanym miejscu, które umożliwia sprawne przeprowadzenie dużej imprezy, z równolegle odbywającymi się wydarzeniami, bez uszczerbku na obsłudze regularnych gości lokalu. Do tego rozległy teren przy budynku pozwala na przyjemną plenerową prezentację winnic i daje przestrzeń do swobodnego cieszenia się winem.

 

 

 

Organizator Festiwalu: SOPT.

Współorganizatorzy: Ferment. Pismo o winie, Winicjatywa, WINO.

Patronat Honorowy Marszałka Województwa Wielkopolskiego

Patroni medialni: Food&Friends, Food Service, Eat Polska, Szef Kuchni, EnoPortal.pl

Partnerzy: Miele, TGhome, Cisowianka

Winnice: Barczentewicz, Dom Charbielin, Dom Bliskowice, Edison, Equus, Jadwiga, Kępa Wiślicka, Koło Wina (Moderna, Kindler), Margaret, Marcinowice, Miłosz, Nizio Naturals, Płochoccy, Saganum, Silesian, Skarpa Dobrska, Smolis, Turnau, Wieliczka

 

Zdjęcia by Małgorzata Opala, dzięki uprzejmości SPOT.