.
aktualnosc obraz

WINNE CZWARTKI

2024-06-04

W Krakowie zaczynamy nową polsko-winną tradycję - WINNE CZWARTKI.Polski Instytut Fermentacji, Winnica i Wino, Krakowskie Delikatesy oraz EnoPortal.pl zapraszają na WINNY CZWARTEK. Pierwsze z nowego cyklu spotkań z polskim winem.

W Krakowie, na Wapowskiego 8, cały dzień będzie upływał na spotkaniach, szkoleniach i rozmowach dla branży winiarskiej: producentów i przedstawicieli HoReCa. Będzie również specjalna degustacja dla konsumentów – winnych entuzjastów. Na spotkania zapraszani będą goście specjalni – winiarze i przedstawiciele najlepszych producentów polskiego wina. W każdym CZWARTKU będzie brał udział enolog.

 

13 czerwca, w siedzibie Winnica i Wino - Kraków, ul. Bernarda Wapowskiego 8, odbędzie się pierwsze z serii całodziennych, profesjonalnych spotkań branżowych z polskim winem, zakończonych degustacją komentowaną dla konsumentów. WINNE CZWARTKI będą odbywać się dwa razy w miesiącu.

 

W pierwszym WINNYM CZWARTKU udział weźmie enolog Piotr Stopczyński, a gościem specjalnym będzie Arkadiusz Prośniewski z Winnicy Witaj Słońce.

 

 

Oto co zaplanowaliśmy:

Spotkanie branżowe producenta z przedstawicielami branży HoReCa. Prezentacja produktów, omówienie specyfiki i potencjału winnicy.

Prezentacja win producenta - gościa specjalnego WINNEGO CZWARTKU, przygotowana specjalnie dla przedstawicieli branży HoReCa. Omówienie poszczególnych produktów oraz potencjału i specyfiki winnicy. Okazja do spróbowania win i zapoznania się z ofertą.

Polskie wino jest coraz bardziej rozpoznawalną i pożądaną przez konsumentów kategorią. Rynek bardzo szybko się rozwija i obfituje w wiele dobrych win. Pojawia się na nim coraz większa liczba średnich i dużych, profesjonalnych producentów wartych uwagi. Na WINNE CZWRATKI będziemy zapraszać najlepszych z nich, po to żeby restauratorzy oraz inni przedstawiciele branży HoReCa mogli poznać ich produkty i wybrać interesujące ich pozycje do wprowadzenia do swojej oferty. Konsumenci na pewno docenią w kartach win oryginalne pozycje od polskich producentów.

Spotkanie zamknięte, wstęp na zaproszenie organizatorów.

 

 

SOLARIS – specyfika odmiany oraz potencjał i szczegóły winifikacyjne - specjalistyczne seminarium tematyczne dla producentów wina. Spotkanie szkoleniowe z enologiem Piotrem Stopczyńskim. Przedstawienie najważniejszych zagadnień teoretycznych związanych z produkcją wina z najpopularniejszej w Polsce odmiany winorośli. Degustacja różnych typów i stylów win z solarisa – wraz z omówieniem specyfiki ich powstania.

Spotkanie szkoleniowe z enologiem dedykowane poszczególnym odmianom winorośli, często uprawianym w polskich winnicach. Składać się na nie będzie:

- przedstawienie najważniejszych zagadnień teoretycznych związanych z produkcją wina z danej odmiany

- degustacja różnych typów i stylów win z danej odmiany – wraz z omówieniem specyfiki ich powstania.

Rzadka okazja do porównania win oraz metod produkcji optymalnych dla konkretnych odmian. Wskazanie najważniejszych elementów wpływających na jakość i charakter produktów z danej odmiany oraz praktyczne porady winifikacyjne.

Pierwsze seminarium dotyczyć będzie najpopularniejszej w Polsce odmiany białej – Solaris. Powierzchnia jej upraw, wg. danych KOWR, na koniec roku 2023 wynosiła blisko 114 ha i była prawie dwa razy większa od powierzchni kolejnej najpopularniejszej odmiany. Solaris jest coraz bardziej rozpoznawalny i lubiany przez konsumentów. Jest odmianą dość specyficzną – nie łatwo wyprodukować z niego dobre wino jakościowe, przysparza sporo problemów produkcyjnych swoim szybkim gromadzeniem cukrów, tendencją do utraty kwasowości i niebezpieczeństwem pojawienia się nadmiernej gorzkości w gotowym winie. Na seminarium przedstawione zostaną sposoby radzenia sobie z wymienionymi problemami oraz wskazówki jak optymalnie winifikować solarisa.

oraz

Warsztaty degustacyjno-szkoleniowe z enologiem Piotrem Stopczyńskim. Spotkanie, na którym uczestnicy mogą zaprezentować wina i skorzystać z oceny technicznej oraz porad winifikacyjnych enologa. Okazja do wyjaśniania najróżniejszych kwestii produkcyjnych i technicznych, zadawania pytań, dyskusji. Wszystko na przykładach, nie tylko gotowych wina, ale również win w trakcie procesu produkcji oraz win problematycznych – takich z których winiarz nie jest zadowolony.

Start o godzinie 13:00.

BILETY i szczegóły

 

 

Degustacja komentowana win i rozmowa z winiarzem – gościem specjalnym CZWARTKU.

Luźne i niezobowiązujące spotkanie przy winie. Nowa seria degustacji komentowanych polskich win. Będzie skupiać się nie tylko na prezentowanych winach, ale będzie miała charakter przyjemnego i interesującego spotkania towarzyskiego. Podczas degustacji, rozmowę z gościem, o winie i nie tylko…  prowadzić będzie Katarzyna Korzeń – jedna z najbardziej polsko-winnych postaci sceny winiarskiej w naszym kraju, założycielka i redaktor EnoPortalu, autorka książki „Polskie wino. Ludzie. Miejsca. Historie”, można więc spodziewać się naprawdę ciekawych rozmów. Do dyskusji oczywiście włączyć będą się mogli wszyscy uczestnicy spotkania.

Gościem pierwszego WINNEGO CZWARTKU będzie Arek Prośniewski z Winnicy Witaj Słońce. Przyjedzie do Krakowa z Polski centralnej – okolic Kutna. Winnica Witaj Słońce to niewielkie, rodzinne przedsięwzięcie zaplanowane i prowadzone w bardzo interesujący sposób. Jest również przyjemną miejscówką enoturystyczną, w której często odbywają się bardzo ciekawe imprezy. O wyjątkową specyfikę winnicy i zadowolenie gości dba tam żona Arka Sylwia – kobieta wielu talentów i intrygującego charakteru.

Podczas degustacji spróbujemy 6 win:

SUPERNOVA Extra Sec (mus; johaniter, seyval blanc)

EUPHORIA Blanc (białe wytrawne; seyval blanc)

EUPHORIA Cuvee (białe półwytrawne; seyval blanc, muscaris)

EUPHORIA Rose (różowe wytrawne; Leon milot, Marshall Foch)

EUPHORIA Red (czerwone wytrawne; Regent i Cabernet Cortis)

SUPERNOVA Brut (mus; seyval blanc).

 

Do win zaserwowane będą specjalne przekąski.

Długie rozmowy o winie i nie tylko – gwarantowane w pakiecie.

 

Start o godzinie 19:00.

BILETY i szczegóły