.
aktualnosc obraz

XI Konkurs Polskich Win w Jaśle – najstarszy profesjonalny konkurs winiarski w Polsce już wkrótce.

2024-05-21

Dbałość organizatorów o dochowanie wszelkich zasad bezstronności i profesjonalizmu, a przede wszystkim niekwestionowana wiedza i doświadczenie panelu jurorskiego sprawiają, że Konkurs Win Polskich jest jednym z najbardziej prestiżowych w naszym kraju, a zdobyte medale pojawiające się na butelkach są gwarantem wysokiej jakości wina i najlepszą rekomendacją.Konkurs Polskich Win to profesjonalny ogólnopolski konkurs winiarski odbywający się nieprzerwanie od 2014 roku. Z każdą edycją bierze w nim udział coraz większa liczba producentów. Cieszy się dużym zainteresowaniem i zaufaniem zarówno wśród winiarzy jak i nabywców polskich trunków. Przyznawane medale są nie tylko wyróżnieniem i dowodem uznania dla twórców wina, są też gwarancją jakości oraz pewną rekomendacją dla konsumentów i branży winiarskiej. Profesjonalne podejście organizatorów i oceniających jest gwarantem bezstronności i wiarygodność wydarzenia.

Celem Konkursu jest porównanie i profesjonalna ocena jakości polskiego wina, która przełożyć się ma na poprawę jego jakości. Każdy winiarz otrzymuje informację zwrotną odnośnie otrzymanej punktacji w odniesieniu do najwyższych i najniższych w kategorii oraz ewentualne uwagi jury. Chcemy motywować polskich winiarzy do stałego doskonalenia umiejętności i podnoszenia poziomu ich produktów.

 

 

Tegoroczna edycja odbędzie się w dniach 11-12 lipca, tak by winiarze zdążyli umieścić medalowe naklejki na nagrodzonych winach jeszcze przed wakacjami, tradycyjnie momentem najintensywniejszych kontaktów z odbiorcami, czasem winiarskich targów i eventów. Zgłoszenia przyjmowane są do 30 czerwca, a próbki win do oceny dostarczać można do 6 lipca.

Degustacja próbek wina jest przeprowadzona „w ciemno” w kategoriach: wino białe, różowe, czerwone, musujące, słodkie oraz specjalne. Wina oceniane są zgodnie z 100-punktową skalą oceny, w warunkach i zgodnie z regułami zalecanymi przez OIV (Organisation Internationale de la Vigne et du Vin). Na podstawie uzyskanych ocen przyznawane są medale, a dla najlepszych win danej kategorii tytuły Championa.

Wydarzenie ma charakter zamknięty dla publiczności. Uroczyste wręczenie dyplomów i nagród odbywa się podczas Międzynarodowych Dni Wina w Jaśle w ostatni weekend sierpnia.

Jury Konkursowe składa się z uznanych degustatorów, członków Stowarzyszenia Sommelierów Polskich. Od ubiegłego roku pojawiają się też utytułowani sommelierzy z Europy, co jest wyróżnikiem konkursu. Pochodzący z zagranicy jurorzy przyczyniają się do promocji polskiego winiarstwa poza granicami kraju.

 

 

Panelowi jurorskiemu przewodniczy nieprzerwanie od pierwszej edycji Tomasz Kolecki  - Mistrz Polski Sommelierów w latach 2007 - 2010, prezydent Stowarzyszenia Sommelierów Polskich, uczestnik finałów Mistrzostw Europy i Świata w Sofii, Santiago de Chile, Strasburgu oraz Tokio. Szef Jury i arbiter m.in. Mistrzostw Polski Sommelierów, Coupe Georges Baptiste, Baltic Sommelier Cup, Young Sommeliers European Cup, Konkursu Win Polskich Jasło, Grand Prix Magazynu Wino, ITQI Bruksela, IWSC i wielu innych. Felietonista m.in. Pulsu Biznesu, Horeca.pl. Autor kart win, w tym nagradzanych przez magazyn Wine Spectator. Pierwszy w Polsce hydrosommelier.

 

Dbałość organizatorów o dochowanie wszelkich zasad bezstronności i profesjonalizmu, a przede wszystkim niekwestionowana wiedza i doświadczenie panelu jurorskiego sprawiają, że Konkurs Win Polskich jest jednym z najbardziej prestiżowych w naszym kraju, a zdobyte medale pojawiające się na butelkach są gwarantem wysokiej jakości wina i najlepszą rekomendacją.

Więcej szczegółów na stronach Organizatorów.

 

 

Organizatorami Konkursu jest Jasielskie Stowarzyszenie Winiarzy oraz Stowarzyszenie Sommelierów Polskich.

Partnerem Konkursu jest Województwo Podkarpackie oraz Miasto Jasło.

Wsparcia udziela Iwoniczanka, EURO-WIN, RS Druk oraz Winnica Dwie Granice.

 

Tekst i grafiki - materiały promocyjne organizatorów.