.
aktualnosc obraz

ZASMAKUJ W POLSKIM WINIE: Piwnice Półtorak Wine&Spirits

2023-05-08

Żaden pomysł nie jest zbyt śmiały, praktycznie nie ma rzeczy nieosiągalnych, jeśli tylko technicznie są możliwe do zrealizowania. Piwnice Półtorak to jedno z tych miejsc, które nadają tempo rozwojowi polskiego winiarstwa.



 

Jednym z najważniejszych czynników decydujących o jakości wina jest czas. Winiarstwo wymaga cierpliwości. Z niczym nie można się śpieszyć. Na Pańskiej Górze w Witryłowie czas obdarzany jest dokładnie takim szacunkiem jakiego wymaga - wszystko dzieje się w tempie wyznaczanym przez naturę i potrzeby wina – nie ma pośpiechu. To właśnie jest jeden z sekretów jakości win z Piwnic Półtorak Wine&Spirits.

 

 

Winnica powstała w 2011 roku. Pierwszy eksperymentalny hektar upraw został posadzony we współpracy z Romanem Myśliwcem. Po kilku latach oczekiwania i eksperymentów powstały wina, które potwierdziły, że na Pańskiej Górze da się uzyskać satysfakcjonującą jakość owoców. Zapadła decyzja o powiększeniu winnicy, przygotowaniu infrastruktury i nowoczesnego zaplecza technologicznego. Za sukces, jakość produktów i sprawne funkcjonowanie Piwnic Półtorak odpowiada zespół ludzi, ale nadzwyczajność i specyfika powstających w Witryłowie win bierze się z interakcji dwóch charakterów: Mariusza Półtoraka – właściciela i Piotra Stopczyńskiego  - enologa. Żaden pomysł nie jest zbyt śmiały, praktycznie nie ma rzeczy nieosiągalnych, jeśli tylko technicznie są możliwe do zrealizowania. Piwnice Półtorak to jedno z tych miejsc, które nadają tempo rozwojowi polskiego winiarstwa. Wina powstają w reżimie ekologicznym z zastosowaniem najnowocześniejszych technologii zarówno w winnicy jak i w winiarni. Wszystkie roczniki są regularnie poddawane surowej ocenie doświadczonych polskich sommelierów.

 

 

Pańska Góra to teren położony na Podkarpaciu, w miejscowości Witryłow, w przysiółku Zacieple – to podpowiada jaki panują tam warunki mikroklimatyczne, na które wpływają ciepłe masy powietrza napływające z południa. Winne krzewy mają do dyspozycji glebę określaną jako brunatna właściwa opadowo-glejowa. Podłoże jest dokładnie przebadane. Stosuje się tam szereg zabiegów mechanicznych oraz uprawy specjalnych gatunków roślin zmieniającą specyfikę gleby w kierunku odpowiednim do uprawy winorośli. Sposób uprawy optymalnie łączy ręczną pielęgnację krzewów i nieinwazyjne prace wykonywane mechanicznie. Uprawiane odmiany to: solaris, johanniter, seyval blanc, palava, regent, rondo, chardonnay, pinot noir, riesling. Wina powstają w nowoczesnej przetwórni z wykorzystaniem zarówno klasycznych elementów jak beczki z dębu francuskiego, jak i nowoczesnych zbiorników ze stali nierdzewnej pozwalających na niezwykle precyzyjną kontrolę warunków winifikacji i dojrzewania.

Na Pańskiej Górze znajduje się nie tylko winnica. To rozległe gospodarstwo, w którym znajduje się hodowla danieli, uprawa borówki amerykańskiej i róży jadalnej oraz rośliny miododajne dla hodowanych tam pszczół. W Piwnicach Półtorak powstaje nie tylko wino, ale również miody, miody kremowane z naturalnymi dodatkami, płatki róż są składnikiem oryginalnych pralin na bazie belgijskiej czekolady, a borówki dostępne nie tylko świeże - w sezonie, ale również liofilizowane. Gospodarstwo cały czas się rozwija. Jest zaplanowane tak, żeby tworzyło swoisty ekosystem – jak najbardziej naturalny i przyjazny dla otoczenia.

 

 

 

 

Chardonnay 2021

Wino o średnio intensywnej jasno żółtej barwie, o odcieniu cytrynowym. Czyste i klarowne, o średniej gęstości i małej lepkości.

Pachnie cytrusami i jabłkami z odrobiną wanilii i lekką śmietankowatością. Może przywodzić na myśl kwiaty, brzoskwinie, a nawet liczi i morwę.

Smakuje cytrusowo i odrobinę śmietankowo, jabłkami, brzoskwiniami i wanilią. Można doszukać się w nim wrażenia lekkiej słoności.

Ma bardzo delikatną kwasowość. Jest przyjemnie cieliste.

Wino o eleganckim, harmonijnym charakterze, z dużym potencjałem dojrzewania – z czasem nabierze jeszcze więcej szlachetności.

Jest przyjemne do picia solo. Bardzo dobrze pasuje do słonych, średnio pikantnych serów, potraw na bazie wytrawnego ciasta francuskiego i owoców morza w prostych wydaniach. Dobrze sprawdzi się w połączeniu z grillowanymi rybami słodkowodnymi, na przykład z pstrągiem. Ciekawą propozycją do tego wina mogą być drożdżowe podpłomyki z polskim kawiorem muśnięte tłustą kwaśną śmietaną.

Chardonnay jest na Pańskiej Górze uprawiane w formie tarasowej. Owoce, z których powstało to wino były zbierane w czterech turach od połowy września do końca października. Wino przeszło fermentację jabłkowo-mlekową. Dojrzewało nad osadem drożdżowym w beczce z dębu francuskiego przez 9 miesięcy.

 

 

 

 

Muscaris 2021

Wino o bardzo jasnej żółtej barwie, o odcieniu cytrynowym, z lekkimi zielonymi refleksami. Czyste i klarowne, o średniej gęstości i małej lepkości.

Pachnie intensywnie typowym zestawem muszkatowych aromatów, kwiatami oraz żółtymi i białymi owocami.

Smakuje kwiatowo, muszkatowo i owocowo; głównie cytrusami i gruszkami.

Ma wyraźną, ale dobrze zbalansowaną kwasowość równoważącą słodko kojarzące się aromaty. Jest przyjemnie cieliste.

Wino jest intensywnie aromatyczne, a przy tym wytrawne. Nadaje mu to intrygującego, pobudzającego charakteru. Świetnie sprawdzi się jako aperitif. Jest przyjemne do picia solo. Może stanowić interesujące połączenie z wieloma potrawami. Przyjemnie dopełni delikatne dania kuchni azjatyckiej, zwłaszcza te na bazie owoców morza. Będzie pasować do lekkich sałat z delikatnymi serami w stylu fety. Będzie świetnym towarzyszem wszelkich serów kozich, zwłaszcza tych bardziej pikantnych i aromatycznych. Sprawdzi się też w połączeniu z grillowanymi szparagami. Wśród połączeń z lokalną kuchnią można wskazać na przykład racuchy z gotowanych ziemniaków zapiekane z kozią bryndzą.

Wino powstało w sposób klasyczny dla spokojnych win białych. Fermentowało i dojrzewało w zbiornikach ze stali nierdzewnej.

 

 

 

 

Johanniter 2019

Wino o intensywnej, ciemno żółtej barwie. Czyste i klarowne, o podwyższonej gęstości i średniej lepkości.

Pachnie dość intensywnie białymi i żółtymi kandyzowanymi owocami, suszonymi morelami i brzoskwiniami, dojrzałymi jabłkami, z lekkim niuansem wanilii. Przywodzi na myśl konfiturę z pigwy i rodzynki.

Smakuje dojrzałymi i suszonymi owocami; brzoskwiniami, morelami, jabłkami, gruszkami, cytrusami i owocami tropikalnymi, z odrobiną wanilii.

Ma dość wyraźną kwasowość, średnie ciało i lekko wyczuwalną taniczność.

Wino robi bardzo eleganckie, przyjemne wrażenie. Wyraźna kwasowość czyni je świeżym. Dostarcza wielu ciekawych wrażeń, które dzięki sporemu potencjałowi dojrzewania na pewno będą pięknie ewoluować.

Jest wystarczająco zajmujące do picia solo. Dobrze uzupełni wiele potraw. Przede wszystkim daje ciekawe połączenia z dojrzałymi, średnio pikantnymi serami.

Inne propozycje połączeń to potrawy z kaszą gryczaną:

- kaszotto z kaszy gryczanej z warzywami korzeniowymi i orzechami włoskimi

- zapiekane gołąbki z farszem z kaszy gryczanej i ziemniaków z odrobiną suszonych podgrzybków

- pierogi z farszem z kaszy gryczanej i wędzonego owczego sera

Ciekawie smakuje z prołziakami (regionalne pieczywo sodowe z mąki pszennej z maślanką lub kefirem; oryginalnie pieczone na blasze kuchni opalanej drewnem) i olejem rydzowym lub olejem z orzechów włoskich.

Wino przeszło fermentację jabłkowo-mlekową. Dojrzewało nad osadem drożdżowym w beczce z dębu francuskiego przez 9 miesięcy.

 

 

 

 

Palava 2019

Wino o intensywnej żółtej barwie, o odcieniu słomkowym. Czyste i klarowne, o wysokiej gęstości i znacznej lepkości - oleiste.

Pachnie dość intensywnie suszonymi białymi i żółtymi owocami, kandyzowaną pomarańczą ze skórką, bardzo dojrzałymi morelami. Wyraźnie zaznacza się intensywny akcent kwiatowy przypominający hiacynty.

Smakuje bardzo dojrzałymi oraz suszonymi białymi i żółtymi owocami (głównie cytrusami, brzoskwiniami, jabłkami), kwiatami, odrobinę słodkimi orientalnymi przyprawami.

Kwasowość jest lekko wyczuwalna, wino jest bardzo cieliste i sprawia na podniebieniu lekko tłuste wrażenie. Wino posiada dość zdecydowany niuans taniczny, odrobinę przyjemnej goryczki delikatną cierpkość przypominającą wrażenie jakie daje skórka suszonej moreli.

Bardzo interesujące i złożone wino. Jedno z tych, które można określić jako kontemplacyjne. Pięknie rozwija się z czasem i zmienia w kieliszku.

Dostarcza wystarczająco dużo emocji pite solo. Łączenie go z potrawami nie jest łatwe ze względu na specyfikę i złożoność aromatów, ale trafione połączenia mogą przynieść wiele wrażeń. Dobrym wyborem będą niektóre dojrzałe, ostre sery, potrawy na bazie wytrawnego kruchego ciasta doprawionego gałką muszkatołową, z delikatnymi dodatkami. Pasuje do pieczonych ziemniaków. Dobrze komponuje się ze smakiem włoskich orzechów (również w połączeniu z odrobiną gorzkiej czekolady) i orientalnych przypraw.  W Piwnicach Półtorak wino to jest podawane do niektórych potraw z mięsa daniela.

Na charakter tego wina składa się między innymi: 48-godzinna maceracja ze skórkami, fermentacja jabłkowo-mlekowa oraz 7 miesięcy dojrzewania w beczce nad osadem drożdżowym.

Palava to rzadko uprawiana w Polsce odmiana. Piwnice Półtorak to jeden z niewielu producentów, którzy zdecydowali się zaproponować jednoodmianowe wino z palavy.

 

 

 

 

Rose 2021

Wino o średnio intensywnej różowej barwie, o odcieniu delikatnie łososiowym. Czyste i klarowne, o średniej gęstości i niskiej lepkości.

Pachnie niezbyt intensywnie różowymi i delikatnymi czerwonymi owocami; poziomkami, malinami, truskawkami. Odrobinę przywodzi na myśl wiśnie i brzoskwinie.

Smakuje przede wszystkim poziomkami. Można doszukać się również delikatnego smaku malin. Posiada sporo nut kwiatowych, najbardziej kojarzących się z różami.

Kwasowość jest dość wyczuwalna, bardzo dobrze zbalansowana. Wino ma delikatną, lekką strukturę.

To świeża, owocowa wersja wina różowego. Bynajmniej nie banalna – ciekawa i dość elegancka.

Wino bardzo przyjemne do picia solo. Dzięki swojej żywej kwasowości i zaskakującemu, eleganckiemu smakowi sprawdzi się jako aperitif. Będzie pasować do owoców morza i prostszych z potraw wielu różnych ryb. Może być dobrym kompanem dla lekkich sałat. Warto spróbować go z delikatnymi, krowimi serami. Będzie odświeżającym dodatkiem do pieczonych i grillowanych warzyw korzeniowych, białych mięs z grilla. Ciekawie połączy się z gęsiną i pieczoną kaczką (zwłaszcza z sosem na bazie malin i poziomek). W Piwnicach Półtorak wino to jest podawane do niektórych potraw z mięsa daniela.

Wino jest kupażem odmian rondo i regent. Powstało z zastosowaniem metody sur lie na soku: przez 30 dni, w temperaturze 0°C, z mieszaniem co 7 godzin. Dopiero potem przeprowadzono fermentację alkoholową.

 

 

 

 

Pinot Noir 2019

Wino o dość jasnej, czerwonej barwie. Czyste i klarowne, o podwyższonej gęstości i wyraźnej lepkości.

Pachnie dojrzałymi malinami i wiśniami, z dodatkiem jeżyn, borówek i poziomek. Odrobinę przywodzi na myśl konfitury.

Smakuje wiśniami i jeżynami, trochę malinowo, truskawkowo i waniliowo. Można doszukać się też lekkiej pikantności; czarnego pieprzu i suszonej papryki.

Kwasowość jest lekko wyczuwalna, delikatnie podkreśla owocowość wina. Struktura jest zdecydowana, ale pozostaje po stronie lekkości. Taniczność jest delikatnie, przyjemnie zaznaczona. 

To wino absolutnie wystarczające do cieszenia się nim solo. Z jedzeniem można połączyć je na wiele sposobów. Będzie pasować do lekkich czerwonych mięs, wielu wydań wieprzowiny. Dobrze uzupełni smak grillowanych warzyw korzeniowych. Będzie przyjemnym kompanem dla delikatnych wędlin takich jak na przykład dojrzewający, podsuszany schab. Idealnie będzie pasować do wielu wydań, trochę zapomnianego, mocnego elementu kuchni polskiej jakim są podroby. Warto spróbować go na przykład z dobrą kaszanką z grilla (oczywiście bez cebuli), delikatnym gulaszem z serca wieprzowego lub smażonym móżdżkiem.

Pinot Noir 2019 to pierwsza odsłona tej odmiany w Piwnicach Półtorak. Wino powstało z owoców selekcjonowanych w winnicy i ręcznie odszypułkowywanych. Dojrzewało 10 miesięcy w beczce z dębu francuskiego.