.

Enoportal poleca!!!

degustacyjnie sprawdzone

Winnica

Alabaster

Powierzchnia

1,00ha

Rok zał.

2011
Promowana
Degustacje Zwiedzanie

O nas

WINNICA ALABASTER, została założona 2011 roku w Łopuszce Wielkiej. Na początku zajmowała powierzchnię 0,3 hektara, obecnie została powiększona o drugą winnice usytuowaną w Przeworsku.

Razem stanowią około 1 hektara nasadzeń, różnych odmian winorośli Pierwsza plantacja jest położona na zboczu słonecznym o południowej wystawie, na wysokości około 300 metrów n.p.m. W obrębie Pogórza Dynowskiego, na północny zachód od Przeworska  W miejscowości Łopuszka Wielka. Teren otoczony jest malowniczymi wzgórzami, z południowej strony ciągnie się wielki kompleks leśny Na tamtejszych terenach wśród utworów geologicznych występuje alabaster. Jest to drobnokrystaliczna odmiana gipsu o śnieżnobiałej barwie. Wydobywanie tego cennego minerału rozpoczął w 1928 roku hr. Seipjo del Campo. Wydobyty alabaster na miejscu przerabiano na różnego rodzaju gips. W czasie II wojny kopalnia była zalana wodą, ponownie uruchomiona została w 1945 roku i z małymi przerwami eksploatowana była do niedawna. Dziś szyb jest zalany i zasypany a po kopalni niema żadnego śladu.

Winnice łączy Przeworska Kolejka Wąskotorowa "Podgórzanin" W miesiącach maj i wrzesień kursuje w niedzielę, natomiast w miesiącach czerwiec – sierpień w sobotę i niedzielę zgodnie z rozkładem jazdy.

W winnicy Alabaster, wszystkie prace polowe prowadzone są ręcznie co wymaga poświęcenia sporej ilości czasu, lecz procentuje dużym dorodnym i zdrowym plonem winogron z którego produkowane jest nasze wino.

Serdecznie Zapraszamy!!!

Gdzie jesteśmy?

Województwo:

Podkarpackie

adres:

Rozbórz 615

telefon:

602573802

mail:

z.w.jurkiewicz@wp.pl

media:

Uprawiane szczepy/odmiany

LeonMilot , Regent, Solaris, Hibernal, Johanniter, Cabernet Dorsa, Cabernet Cortis, Bianca, Traminer, Pinot Noir, Zweigelt.