Winnica
Jadwiga (Dolny Śląsk)Powierzchnia
1,00haRok zał.
2015Winnica jest znajduje się w paśmie Grzbietu Południowego Wzgórz Trzebnickich, ok.17 km. , na północ od Wrocławia. Ze szczytów tych wzgórz rozpościera się przepiękny widok na Nizinę Śląska, z widocznym rozległym Wrocławiem oraz majestatycznym Masywem Ślęży. Pagórki są poprzeplatane siecią szlaków rowerowych.
Warunki klimatyczne parujące w rejonie Wzgórz Trzebnickich są jednymi z najlepszych w Polsce za sprawą ciepłych wiatrów znad Atlantyku (podobnie jak w słynnym Bordeaux) , z tego powodu wiosna zaczyna się już pod koniec marca.
Tradycje uprawy winorośli na tych ziemiach są bardzo stare. Przed i zaraz po II wojną światowe na wzgórzach w okolicy Trzebnicy były winnice.
Winnicę założono w roku 2015 na powierzchni ok. 1 ha. Wiosna 2020 winnica powiększyła się do 2 ha, na których rosną szczepy białe: Johanniter , Muscaris, Souvignier Gris , Chardonnay, oraz czerwone: Pinot Noir, Regent, Rondo, Cabernet.
Produkcja opiera się o na pracy ręcznej wykonywanej przez winiarza i jego rodzinę. Uprawa winnych krzewów prowadzona jest metodami umożliwiającymi otrzymanie wysokiej jakości owoców np. poprzez nawożenie nawozami naturalnymi, stosowanymi w rolnictwie ekologicznym.
Pomysł na założenie winnicy dojrzewał latami a jego realizacja pociągnęła za sobą duże zmiany w życiu prywatnym i zawodowym właściciela. Wykształcenie rolnicze, doświadczenie handlowe i tradycje rodzinne ułatwiły rozpoczęcie produkcji winiarskiej. Powodzenie tej inicjatywy może być dobrym przykładem dla innych mniejszych gospodarstw poszukujących dochodów z produkcji rolniczej i małego przetwórstwa. Jest to jedna z alternatyw, zwiększenia szans na stabilizację ekonomiczną i społeczną na wsi, przy dominującym modelu gospodarstwa wielkopowierzchniowego.
Promowanie własnej produkcji odbywa się poprzez dbanie o najwyższą jakość i odwołanie się do wartości i tradycji lokalnych. Sama nazwa winnicy nawiązuje do patronki tej ziemi tj. Św. Jadwigi Śląskiej . Logo winnicy bazuje na kształcie mitry książęcej a widoczne drapieżne ptaki to sokoły ,które są wizualizacją zainteresowań winiarza - sokolnictwem.
Już pierwszy rocznik ( 2016) należał do udanych , czego wyrazem były medale ENOEXPO -2017. W kolejnych latach wina z Winnicy Jadwiga były doceniane i nagradzane medalami w konkursach krajowych i zagranicznych. Od 2019 rozpoczęto produkcję win naturalnie musujących tzw. Pet Nat-ów. Poszukiwane są nowe możliwości, czego przykładem jest produkcją wina lodowego oraz otrzymanie certyfikatu na produkcję tzw. win mszalnych.
Obecne działania koncentrują się na stworzeniu lepszej bazy produkcyjnej i uatrakcyjnieniu pobytu turysty w winiarni. W 2019 w sąsiedztwie winiarni powstał tzw. Domek Winiarza, w którym przyjmowani są goście a na samej winnicy powstała wiata degustacyjna.
Winnica oferuje zwiedzanie,degustacjei i organizuje spotkania poświęcone tematyce winiarskiej. W trakcie wizyt można spróbować miejscowego chleba i sera.
Z uwagi na atrakcyjne położenie został wytyczony szlak rowerowy z Wrocławia do winiarni w Ozorowicach i winncy w Mienicach.
Z opisem trasy można zapoznać się na https://www.traseo.pl/trasa/wroclaw-karlowice-winnica-jadwiga
Winnica leży na Dolnośląskim Szlaku Piwa i Wina https://www.dspiw.pl/miejsce/winnica-jadwiga/
Okolica posiada bardzo ciekawe zabytki architektoniczne czego wybitnym przykładem są zespoły klasztorne w Lubiązu i Bagnie oraz Sanktuariu Świętej Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy.
Dla amatorów sportów wodnych jest dostępna Infrastruktura portu rzecznego w Urazie oraz spływy kajakowe po Odrze i Widawie.
Atrakcją miejscową są kościółki średniowieczne w Ozorowicach i Strzeszowie.