.

Winnica

Jania

Powierzchnia

2,00ha

Rok zał.

2019
Degustacje Noclegi dog-friendly Zwiedzanie

O nas

Winnica Jania jest położona na terenach
Ziemi Brzeskiej przy miejscowości
Krzyżowice na Opolszczyźnie w
sąsiedztwie rzek: Odry oraz Nysy
Kłodzkiej. Wyjątkowy mikroklimat oraz
podłoże gliniasto – piaszczyste, w
jednym z najcieplejszych rejonów Polski
pozwalają tworzyć niepowtarzalne wina.
Wiodące szczepy winorośli to Solaris i
Johanniter, a także Pinot Noir oraz
Cabernet Cortis. Aktualny areał opiewa
na niespełna 2 ha uprawy winorośli.
Organizowane są różnego rodzaju
warsztaty miedzy innymi z cięcia oraz
prowadzenia winorośli. W ofercie
znajdziemy również indywidualne jak i
grupowe degustacje win.

Oferta

- Zwiedzanie winnicy

- Zwiedzanie winiarni

- Degustacje grupowe

- Warsztaty edukacyjne

- Szkolenia

- Imprezy winiarskie

- Dni otwarte

- Pokazy

Atrakcje

- Winobranie

- Degustacje 

- Aktywności

Atrakcje w okolicy

Dolina Nysy Kłodzkiej

 

Nysa Kłodzka początek swój bierze w Kotlinie Kłodzkiej. Przepływa przez Kłodzko, Bardo (gdzie podziwiać można piękny przełom rzeki). Kieruje się dalej do Nysy i płynie łukiem na północny wschód, tworząc w okolicach Głębocka i Krasnej Góry malownicze skarpy dawnej doliny. Dalej toczy swe wody w stronę Lewina Brzeskiego. Kilka kilometrów na północny-wschód od miasta, pod wsią Wronów, Nysa Kłodzka wpada do Odry. Dolina Nysy Kłodzkiej stanowi specjalny obszar siedlisk Natura 2000 pod nazwą Opolska Dolina Nysy Kłodzkiej. Jest rejonem występowania licznych ptaków lęgowych oraz stanowi miejsce zimowania m.in. kormoranów, żurawi i czapli, w tym czapli białej. Dolina Nysy Kłodzkiej i obszary przyległe są korytarzem ekologicznym ważnym dla migracji wielu gatunków zwierząt i owadów.

 

Grodków – mury miejskie i baszty

 

Grodków jest jednym z niewielu miast na Śląsku, gdzie zachowały się w pewnej części mury obronne i baszty. Obecnie mury otaczają miasto od wschodu, od zrujnowanego dawnego kościoła ewangelickiego wzdłuż promenady przez teren przy ul. Elsnera i Bramie Lewińskiej do okolic marketu „Biedronka”. W północnej i południowej części widoczne są jedynie fragmentarycznie. Od zachodu zachowała się ich większa  część od Bramy Ziębickiej przy ul. Warszawskiej, dalej wzdłuż promenady w kierunku południowym. Miasto powstało z osady na szlaku do Nysy. W roku 1210 pojawia się pierwsza wzmianka o sąsiednim Starym Grodkowie. Istnieje teza mówiąca, że Grodków (podobnie jak sąsiedni Lewin Brzeski) była osadą, później miastem prywatnym założonym przez jednego z członków rodu Pogorzelów, których gniazdo rodowe było w Michałowie. Grodków zostało lokowane w roku 1248-1249 na prawie niemieckim.

 

Kościół w Krzyżowicach

 

Świątynia w Krzyżowicach powstała w połowie XV w. , jednak wzmianka o pierwszej kaplicy pojawia się już w 1376 r. Fundatorami kościoła był znany ród Pogorzelów (von Pogarell), jednakże budowa nie wyszła poza gotyckie prezbiterium spełniające funkcje sakralne. W pierwszej połowie XVI w. świątynię przejęli protestanci. Wkrótce dobudowano nawę w konstrukcji szachulcowej i wieżę. Obiekt był wielokrotnie przebudowywano na przestrzeni kolejnych stuleci. Wyposażenie kościoła to m.in. ambona z XVII w., barokowa chrzcielnica, a także barokowe organy z warsztatu Johanna Schefflera (twórcy organów zamku brzeskiego czy kościoła Opatrzności Bożej we Wrocławiu). Do roku 1945 pozostał w ręku ewangelików, od 1945 r. stal się świątynią katolicką. Zabytek jest jednym z kościołów na Szlaku Polichromii Brzeskich, czyli wspaniałych, gotyckich malowideł zdobiących wnętrza. Polichromie powstały w latach 1418-1428 za rządów księcia brzeskiego Ludwika II, a ich anonimowym twórcą był prawdopodobnie mistrz z Burgundii zwany Mistrzem Brzeskich Pokłonów.

 

Ruiny pałacu w Kopicach

 

Opisując atrakcje naszego regionu nie sposób nie wspomnieć o ruinach pałacu w Kopicach. Znany również  jako “pałac na wodzie”, gdyż otoczony był z trzech stron rozległymi stawami, z 54 hektarowym parkiem, powstał w XIX wieku. Kompleks wpisany jest do rejestru zabytków nieruchomych województwa opolskiego (zespół pałacowy, XIX:-pałac (ruina), nr rej.: 725/64 z 14.03.1964-park, nr rej.: 65/81 z 15.07.1981-kaplica grobowa Schaffgotschów, w parku, 2 poł. XIX, nr rej.: 1996/73 z 30.01.1973-folwark, nr rej.: 1941/69 z 1.02.1969:-budynek mieszkalno-administracyjny-spichrz (większy)-spichrz (mniejszy)-dom mieszkalny i wozownia). Historia pałacu smuci niejednego amatora ciekawych miejsc. Nie dziwi zatem ogrom materiałów, jakie powstały na temat pałacu. Nie chcemy powielać tych informacji, ale wiemy, że niewątpliwie warto odwiedzić to urokliwe, lecz z każdym dniem popadające w większą ruinę miejsce. Wcześniej jednak zachęcamy do zapoznania się z historią miejsca oraz rodów właścicieli zmieniających się na przestrzeni stuleci. Wszystko co chcecie wiedzieć o Kopicach. Odwiedzając Kopice warto zapoznać się także z legendą o śląskim Kopciuszku. To historia biednej  dziewczyny, która stała się najbogatszym dzieckiem Śląska. „Czy biedna dziewczyna może zostać jedną z najbogatszych kobiet świata i wyjść za mąż za hrabiego spokrewnionego z książętami? W bajkach – jak najbardziej. Jednak na Śląsku historia taka zdarzyła się naprawdę. ”Śląski Kopciuszek” posiadał pałace w Szombierkach i we Wrocławiu, ale ukochał głównie Kopice koło Grodkowa.”

 

Dom J. Elsnera w Grodkowie

 

1 czerwca 1769 o godzinie 5.00 rano w Grodkowie, w domu przy ówczesnej ulicy Löwenstrasse (Lewińskiej)  obok Bramy Lewińskiej, urodził się Józef Antoni Franciszek Elsner. W domu tym tez dorastał.  Jego matka była Ślązaczką mówiąca dialektem grodkowsko-brzeskim, zaś ojciec mówił po niemiecku. Życie zawiodło Elsnera od Wrocławia, przez Pragę, Berlin do dalekiej Warszawy, gdzie był nauczycielem Fryderyka Chopina. Elsner spoczywa na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie. W Brzegu mamy szkołę muzyczną jego imienia, a w Opolu jest patronem Filharmonii Opolskiej. Należy nadmienić, że współczesna rzeźba kompozytora stoi na Rynku przed grodkowskim ratuszem. Do 1995 r. w rodzinnym domu Elsnera funkcjonowało muzeum ku jego pamięci. W Grodkowie i na terenie województwa organizowane były Dni Elsnerowskie propagujące muzykę Chopina i jego nauczyciela. Zarówno wydarzenie kulturalne jak i muzeum przeszły już do historii. W budynku funkcjonuje jeszcze Towarzystwo im. Józefa Elsnera.

 

Winna Góra

 

Niewielkie (133m.n.p.m.), piaszczyste wzniesienie, odrzańska łacha rzeczna, między rzeką Odrą a Oławą przy drodze z Oławy do Siedlec. Istnieje niezbyt wiele informacji poza szczątkowymi o tym, że w średniowieczu to wyniesienie terenu zwane było Sosnowym Wzgórzem. W drugiej połowie XVIII w. Fryderyk Wielki zauroczony miejscem nakazał założenie tu uprawy winorośli, która jednak nie przetrwała długo. Nazwa „Weinberg” – „Winna Góra” funkcjonuje jednak do dzisiaj. Do czasu II W. Ś. istniała tu gospoda i jedno z ulubionych miejsc wypoczynku i rekreacji oławian. W latach 90. budynek wyremontowano wraz z zabudowaniami gospodarczymi i mieści się tu Hotel „Winna Góra”. Czy na wzgórzu odnajdziemy stare kultywary winorośli sprzed 200 lat? Kto wie? Można samemu wcielić się w rolę ampelografa poszukującego starych krzewów winorośli i spróbować ich odszukać na piaszczystym wzniesieniu.

 

Rezerwat przyrody „Kokorycz”

 

Rezerwat przyrody „Kokorycz” o powierzchni 44,28 ha położony jest na zachodnim brzegu Nysy Kłodzkiej w granicach gminy Grodków. Powstał na mocy rozporządzenia nr P/4/2000 Wojewody Opolskiego z dnia 21 stycznia 2000 roku. Wraz z położonym 1,3 km na południe rezerwatem przyrody “Dębina” obejmuje dobrze zachowane fragmenty grądów (objęte również ochroną na większej powierzchni w ramach obszaru siedliskowego sieci Natura 2000 „Opolska Dolina Nysy Kłodzkiej”). Jest to miejsce wspaniałego odpoczynku na łonie natury. Na terenie rezerwatu odnotowano szereg ciekawych roślin oraz  przedstawicieli awifauny oraz ssaków. “W granicach obszaru chronionego stwierdzono 111 gatunków roślin naczyniowych, w tym siedem gatunków objętych ochroną: śnieżyczkę przebiśnieg, barwinka pospolitego, pierwiosnka wyniosłego, bluszcz pospolity, kruszynę pospolitą, konwalię majową, czosnek niedźwiedzi. Występują tu również dwa gatunki zagrożone w skali regionu: dziurawiec kosmaty i kokorycz wątła. Teren rezerwatu jest również ciekawy pod względem faunistycznym – stwierdzono tu występowanie 47 gatunków ptaków, m.in. sieweczkę rzeczną, siniaka, zimorodka, dzięcioła zielono-siwego, dzięcioła czarnego, dzięcioła średniego i muchołówkę białoszyją. Obszar ten jest także miejscem występowania wydry oraz żerowania nietoperzy.”

 

Rezerwat przyrody Dębina

 

Rezerwat przyrody Dębina o powierzchni 61,11 ha położony jest w gminie Grodków i znajduje się na terenie leśnym nad rzeką Nysa Kłodzka w rejonie wsi Kopice i Głębocko. Utworzony został rozporządzeniem nr P/2/2020 Wojewody Opolskiego z dnia 10 stycznia 2000 roku. Rezerwat leży w obrębie Obszaru Chronionego Krajobrazu Bory Niemodlińskie oraz obszaru sieci Natura 2000 „Opolska Dolina Nysy Kłodzkiej”. Jest to miejsce wspaniałego odpoczynku na łonie natury. Na terenie rezerwatu odnotowano szereg ciekawych roślin oraz  przedstawicieli awifauny oraz ssaków.

 

Ośrodek „Leśna Przystań”

 

Ośrodek „Leśna Przystań” zlokalizowany na pograniczu miejscowości Osiek Grodkowski i Głębocko w odległości 10 km od Grodkowa.  Otoczony jest  lasami. Jest to miejsce przeznaczone do kąpieli i wypoczynku.

 

Plaża w Lewinie Brzeskim

 

Kąpielisko zlokalizowane jest w wyrobisku pożwirowym w Lewinie Brzeskim przy ul. Nysańskiej. Piaszczysta plaża, kąpielisko oraz dostępna infrastruktura wykorzystywane są rekreacyjnie przez mieszkańców gminy Lewin Brzeski, a także pobliskich gmin: Brzeg, Niemodlin oraz Grodków. Teren posiada dodatkowe atrakcje tj. 126 metrowy pomost, boisko, plac zabaw dla dzieci, drewniana wiata, zewnętrzna siłownia oraz skatepark. W okresie letnim dostępna jest baza gastronomiczna, a nad bezpieczeństwem wypoczywających czuwają ratownicy zatrudnieni przez gminę. 

 

Krzyżowice rodzinna wieś Franciszka, rektora Akademii Krakowskiej

 

Krzyżowice obok zabytków mogą poszczycić się znana postacią,  wykładowcą i rektorem Akademii Krakowskiej – Franciszkiem Krzyszowicem (Franciszek Kreisewicz, Franciszek Kreysewicz). Urodził się on w 1370 r. Kształcił się na Uniwersytecie w Pradze, gdzie w wieku 26 lat zdobył tytuł magistra, a do 1400 r. pełnił funkcję profesora. Wyjechał następnie do Krakowa. Został wykładowcą teologii i rektorem Akademii Krakowskiej, pełniąc jednocześnie funkcje kościelne jako m.in. kanonik katedry wawelskiej. Zmarł w Krakowie w 1432 r. Warto, aby we wsi upamiętniono postać wybitnego teologa i ważnej postaci z historii, choćby stosowną tablicą.

 

Zamek Piastów Śląskich,

 

nazywany potocznie „Śląskim Wawelem” (odległość od Hotelu: ok. 150 m). Zbudowany w XIII wieku jako gotycki zamek warowny, został gruntownie przebudowany do dzisiejszego kształtu podczas renesansowej przebudowy prowadzonej przez włoskich architektów. Bogato rzeźbiona fasada głównej bramy jest uznawana za jeden z najpiękniejszych przykładów Renesansu w Europie. Dziś Zamek jest siedzibą Muzeum Piastów Śląskich. Stałe ekspozycje prezentują historię miasta, dzieje Piastów Śląskich oraz znakomite przykłady malarstwa i rzeźby z tego okresu. Na szczególną uwagę zasługują sarkofagi książąt legnicko-brzeskich. Prochy władców zostały przeniesione do pobliskiego Kościoła Zamkowego Św. Jadwigi i stanowią największą w Polsce nekropolię piastowską.

 

Kościół św. Mikołaja 

 

wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku, składa się z trzech naw – główna o wysokości 30 m jest jedną z najwyższych na Śląsku. Na uwagę zasługuje gotycki tryptyk z 1500 roku w prezbiterium oraz polichromie z początku XV wieku w zakrystii.

 

 

Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego 

 

barokowy kościół wybudowany przez jezuitów w połowie XVIII wieku, na miejscu wyburzonego 100 lat wcześniej klasztoru dominikanów. Zachwyt budzą świetne zachowane, unikatowe iluzjonistyczne polichromie namalowane przez jednego z braci zakonnych Jana Kobena.

 

 

Ratusz 

 

sama renesansowa budowla pochodzi z 2. połowy XVI wieku, ale na uwagę zasługuje Wielka Sala Stropowa z modrzewiowym stropem z XVII wieku i wczesnorokokową Sala Rajców z XVIII wieku.

 

 

Gimnazjum Piastowskie 

 

wybudowane w 2. połowie XVI wieku przez legnicko-brzeskiego księcia Jerzego II, który promował rozwój nauki i kultury w mieście i regionie. Zachowała się renesansowa brama ze sklepieniem i portalem

Gdzie jesteśmy?

Województwo:

Opolskie

adres:

Krzyżowice

telefon:

+48 784 122 133

mail:

winnicajania@gmail.com

media:

Uprawiane szczepy/odmiany

Solaris, Johanniter, Cabernet Cortis, Pinot Noir

Winnica należy do:


Opolski Szlak Winnic