.

Winnica

Celtica

Powierzchnia

1,50ha

Rok zał.

2014
Degustacje Noclegi Zwiedzanie

O nas

Winnica i Winiarnia CELTICA powstała w 2014 roku w Sobótce. Plantacja założona jest na wschodnich stokach Góry Ślęży z południowo-wschodnią ekspozycją.

Posiadamy ponad 5000 krzewów winorośli na 1,5 ha działce, w tym 8 wiodących szczepów (Merlot, Regent, Pinot Noire, Gewurztraminer, Solaris, Riesling, Sauvignon Blanc i Johanniter).

Uważamy, że okolice Wrocławia, to jedno z najlepszych stanowisk do uprawy winorośli w Polsce, dlatego zdecydowaliśmy się także na trudne i wymagające szczepy odmiany Vitis Vinifera takie jak Merlot.

Winnicę traktujemy jako spełnienie marzeń o gospodarstwie rolnym oraz fascynację winem i winiarstwem. Posiadamy także 2000 krzewów czarnej porzeczki a wino z niej wytwarzane robi furorę wśród naszych klientów. Jesteśmy obecnie jedynym na Dolnym Śląsku (zarejestrowanym) producentem wina z czarnej porzeczki, owocu który w naszym mniemaniu jest dramatycznie niedoceniany! W procesie produkcji wina zachowuje bogactwo dobrych dla człowieka czynników: witamina C, magnez, potas, błonnik, polifenole, antocyjany (antyoksydanty).

 

STARA GAZOWNIA MIEJSKA

Budynek, w którym znajduje się Winiarnia Celtica, to kompleks zabytkowej Gazowni Miejskiej w Sobótce z 1902 roku. Zachowały się tu najważniejsze elementy wyposażenia do produkcji gazu – piec z 18-toma retortami, kocioł parowy, odsmalacze, wanny do odsiarczania oraz potężny zbiornik do przechowywania gazu. Dzięki temu, można dziś napić się lokalnego wina w iście unikatowej scenerii i klimacie starej fabryki gazu.

Sama Winiarnia powstała w pomieszczeniu gdzie w czasach świetności Gazowni magazynowano węgiel. Nasi goście przyznają, że jest to miejsce o szczególnym klimacie, także w tym dosłownym znaczeniu ponieważ do dnia dzisiejszego w pomieszczeniach unosi się lekka woń koksu, siarki i smoły – produktów ubocznych suchej destylacji węgla choć wydaje się, że jednak już unikatowy klimat winiarni dominuje w wystroju i charakterze naszych wnętrz.

Zwiedzanie tego unikatowego miejsca możliwe jest po kontakcie telefonicznym 501-344-885, jeśli tylko będziemy w pobliżu.

 

Masyw Ślęży to miejsce niesamowite i tajemnicze pod wieloma względami. Sama Góra Ślęża znana jest od kilku tysięcy lat jako jedno z najważniejszych miejsc kultu w Polsce. Znalezione tu rzeźby kultowe niedźwiedzia czy postaci ludzkiej z rybą należą do najstarszych przejawów sztuki na ziemiach Polski.

Parę wieków po odejściu Celtów osiedlili się tu Słowianie i plemiona germańskie, ale święta rola góry Ślęży pozostała niezmienna. Od jej nazwy wywodzą się zarówno Ślężanie jak i cały Śląsk. W wielu miejscach w okolicach Ślęży można znaleźć symbol przypominający literę X, znak będący symbolem kultu solarnego.

Magia góry i jej energia działa do dnia dzisiejszego. Krzyżuje się na niej 5 ważnych linii geomantycznych. Ślęża jest jednym z najsilniejszych czakramów w Polsce i na Świecie a jej promieniowanie sięga nawet 100 000 jednostek Bovisa.

Oferta

W naszej ofercie znajdziecie przede wszystkim wina gronowe, czerwone, różowe i białe, ale także unikatowe  wino porzeczkowe i wieloowocowe.

Wina można kupić w naszej winiarni w Sobótce po wcześniejszym umówieniu lub zamówić drogą mailową.

Pełna oferta wina : http://winosabat.pl/wino/

Oferujemy także pokoje gościnne:

4 pokoje dwuosobowe, powierzchnia od 13 do 16 m2,

1 pokój rodzinny na poddaszu, z oknem dachowym

Wszystkie pokoje wyposażone są w łazienki z prysznicem, szafę/garderobę i stolik z krzesłami. Dla gości pozostaje także do dyspozycji kuchnia (lodówka, piekarnik, kuchenka, mikrofala, zmywarka, zastawa, sztućce itp)

Rezerwacja przez BOOKING.COM:

https://www.booking.com/hotel/pl/winnica-celtica.pl.html?

Atrakcje

Oferujemy zwiedzanie winnicy:

 • opowiadanie o winoroślach,
 • sposobach prowadzenia winnicy,
 • historie - dlaczego wybraliśmy to miejsce i ten typ działalności

Także degustację w winiarni - ok. 6-8 rodzajów win , w zależności od dostępności.

Głównie degustacja skupia się na rodzajach win i ich charakterystyce , ale także na ciekawostkach: dlaczego wiążemy kulturę Celtycką z Naszymi winami.

Dodatkowo opowiadamy o miejscu,  w którym tworzymy wina - stara , zabytkowa GAZOWNIA oraz o górze Ślęży i Sobótce.

Czas zwiedzania : ok. 1h , czas degustacje ok. 1h CENA 45zł

Atrakcje w okolicy

 • Masyw Ślęży
 • Muzeum ślężańskie
 • Zamek Górka
 • Rezerwat Archeologiczny
 • Tunel aerodynamiczny
 • Park Linowy
 • Suliwood
 • Suli-way

Gdzie jesteśmy?

Województwo:

Dolnośląskie

adres:

55-050 Sobótka ul. Czysta 1

telefon:

501344885

mail:

przemek@winosabat.pl

media:

Zdjęcia

Uprawiane szczepy/odmiany

Merlot, Regent, Pinot Noire, Gewurztraminer, Solaris, Riesling, Sauvignon Blanc i Johanniter