.

Winnica

Uwrocie

Powierzchnia

0,30ha

Rok zał.

2003
Degustacje Zwiedzanie

O nas

Winnica Uwrocie położona jest we wsi Błażkowa, wchodzącej w skład  gminy Brzyska. Miejscowość już w XVII w. posiadała własną gorzelnię oraz browar, najwyższy czas zatem aby zasłynęła także z tradycji winiarskich. Kulturze regionu, winnica zawdzięcza również swoja nazwę. Mianem uwrocia bowiem, czyli „miejsca, w którym się zawraca”, od dawien dawna określano zakątek, gdzie zdecydowaliśmy się posadzić pierwsze sztuki winorośli.

Teren winnicy obejmuje 0,30 ha i usytuowany jest na stoku o wystawie południowo-zachodniej, ok.250m n.p.m. Przeciwległe, zwrócone do siebie zbocza tworzą dolinę ze swoistym mikroklimatem, opóźniającym nieco okres wegetacji. Nieodłącznym elementem krajobrazu Uwrocia jest  także kapliczka usytuowana na  szczycie wzniesienia. Obiekt z ponad 300 -letnią historią po dziś dzień zadziwia bogatym świętostanem, odrestaurowanym przez właściciela winnicy.

Sam pomysł stworzenia winnicy zrodził się spontanicznie, pod wpływem cyklu odbytych szkoleń pn. „Podkarpackie Winnice”. Nieśmiałe początki miały miejsce w roku 2003 i pozwoliły na wysadzenie 100 sadzonek Leona Millota oraz Aurory. Kolejne lata, to kolejne dosadzenia, które ostatecznie urozmaiciły winnice o takie odmiany jak: Muskat Odeski, Seyval Blanc, Bianca oraz Rondo.

Winnica Uwrocie to także ciągłe próby wyprodukowania jak najszlachetniejszego trunku, tak aby zgodnie z maksymą: „Butelka wina, którą pijemy nie budziła żalu za tą już wypitą”. Pierwsze wina powstały w roku 2007. Każdy następny sezon konsekwentnie dostarczał  kolejnych powodów do degustacji.

Gdzie jesteśmy?

Województwo:

Podkarpackie

adres:

Błażkowa 117A, 38-212 Brzyska

telefon:

694 197 302

mail:

wegrzyn.s@wp.pl

media:

Uprawiane szczepy/odmiany

Aurora, Bianca, Muscat, Seyval Blanc, Léon Millot, Rondo