.

Winnica

Jasiel

Powierzchnia

2,50ha

Rok zał.

2001
Degustacje Noclegi Zwiedzanie

O nas

   Pomysł założenia Winnicy Jasiel zrodził się nieoczekiwanie i zaskakująco. Elwira i Wiktor Szpak, z wykształcenia nauczyciele czynnie pracujący w zawodzie, podjęli decyzję o założeniu małej, przydomowej winnicy. Myśl nie do końca kuriozalna, bo Wiktor z wykształcenia biolog-botanik, od zawsze pasjonował się roślinami a tradycja sadów wiśniowych w Jareniówce - miejscowości  dzisiaj nieodłącznie związanej z winem wsparła tę ideę. Z pragnienia, by spróbować czegoś nowego, by wyprodukować własne wino, zasadzili pierwsze krzewy. Wspaniałe warunki pogodowe i glebowe spowodowały, że owocowania wyczekiwano ze spokojem. Już rok 2003 przyniósł niepowtarzalne rezultaty a wino, degustowane niecały rok później było wyjątkowe. Stało się jasne, że ponadprzeciętna jakość wiśni z jareniowskich sadów to efekt szczególnego rodzaju gleby a siedlisko tego terenu można by wyróżnić za sprawą jego specyficznej struktury, niespotykanej poza miejscowością. Przez wzgląd na rozwijającą się dyscyplinę związaną z winiarstwem na Podkarpaciu, niebawem w Winnicy Jasiel pojawili się sommelierzy, eksperci z kraju jak i z zagranicy. Próbowali, smakowali, chwalili – a właściciele podejmowali kolejne decyzje.
Winorośl, winnica i w konsekwencji wino stały się zasadniczym priorytetem. Sukcesywne powiększanie areału, zasobu wiedzy i determinacji przynosiły efekty. Liczne wyjazdy do zagranicznych winnic i uczestnictwo w szkoleniach i kursach zapewniały postępy. Rozmaite i poważane osobistości z branży winiarskiej nie dowierzały ówczesnym dokonaniom. Bo przecież, by wyprodukować wino o tak wspaniałym aromacie, smaku, strukturze trzeba lat i doświadczeń. „Rozpoczął się dla nas nowy etap w życiu”- stwierdził Wiktor i bez zbędnego wahania zdecydował z małżonką, by kontynuować rozpoczęte przedsięwzięcie. Dalsze wydarzenia  przyczyniły się de facto do wypromowania swoistej marki Winnicy Jasiel. Obecnie marka ta to jedna z najprężniej rozwijających się winnic w Polsce, to wysokiej klasy wino gronowe o doskonałej jakości. Przywołane fakty zostały potwierdzone  licznymi wyróżnieniami i nagrodami na turniejach win czy możliwością uczestnictwa w wybranych projektach winiarskich.
Okoliczności te doprowadziły do jednego z najważniejszych wydarzeń w historii winnicy. Rok 2005 okazał się momentem podjęcia przełomowej decyzji o zakupie nowej działki pod nasadzenie. Teren przyszłej winnicy, znajdujący się nieopodal pierwszego siedliska, został uznany za nieodkryty dotąd skarb, bardzo cenny, jednakże wymagający pracochłonnej obróbki. Pięcioletni trud i wysiłek włożony w formowanie tej perły uwieńczony został właściwym nasadzeniem winnicy tarasowej w 2010 roku.
Otoczenie nowego terenu zagospodarowano tak, by całości tego cudownego miejsca nadać niesamowity kształt. Obecnie prowadzone są prace nad dalszym rozwojem winnicy oraz poszerzeniem oferty enoturystycznej. Zapraszamy do odwiedzenia naszej winnicy i zasmakowania naszych win!

 

Oferta

   Winnica oferuje degustacje komentowane własnych win, zwiedzanie winnicy, piwnicy. Dla tych, którzy chcieliby zatrzymać się na dłużej istnieje możliwość noclegu w apartamencie agroturystycznym.

Atrakcje w okolicy

Skansen Archeologiczny Karpacka Troja, inne winnice.

Gdzie jesteśmy?

Województwo:

Podkarpackie

adres:

Jareniówka 163 38-200 Jasło

telefon:

509 326 650

mail:

wiktor@winnicajasiel.pl

media:

Uprawiane szczepy/odmiany

Cabernet Cortis, Cabernet Dorsa, Regent, Rondo, Salome ,Aurora, Johanniter, Jutrzenka, Muscat, Ortega, Seyval Blanc, Solaris Sieger(Rebe)