Serdecznie zapraszamy w piątek (11.11) i sobotę (12.11) na mały festyn świętomarciński przy sklepiku winnicowym przy Alei Wędrowników 2 Czekamy na Państwa w godzinach od 11.00 do 17.00 z winem świętomarcińskim w promocyjnej cenie 45 zł za butelkę. Będzie również okazja do spróbowania wina na kieliszki (10 zł) wraz z daniami z polskiej gęsiny autorstwa Agnieszki Majksner oraz miodów z winnicowej pasieki. Jeśli zapasy wina i gęsiny na to pozwolą, zapraszamy także w niedzielę 13.11. W menu:
Na ciepło
gęsie pipki tradycyjne danie kuchni żydowskiej czyli duszone żołądki gęsie z warzywami w gęstym sosie - 17 zł
pierś marynowana w rozmarynie z duszonymi grzybami i gruszką - 27 zł
Na zimno
patè z gęsich wątróbek na wiśniówce, podany na bagietce z sosem śliwkowym - 5 zł
vol-au-vent z szarpaną gęsiną i sosem żurawinowym - 2,50 zł
Tegoroczne młode wina świętomarcińskie:
Młode białe wino Świętomarcińskie półsłodkie 2022 (solaris, siegerrebe). W nosie dominują świeże soczyste gruszki, białe śliwki i jabłka. W tle nuty owoców południowych, świeżych winogron i mango. Do tego nuty kwiatowe i muszkatowe. Usta pełne, krągłe ale wyraziste z delikatna słodyczą. Świeże i radosne.
Młode czerwone wino Świętomarcińskie delikatnie półwytrawne 2022 (rondo + frühburgunder + acolon). Nos pełen czereśni i czerwonej porzeczki. Do tego maliny i truskawki. W tle nuty żurawinowo-bananowe i akcenty kwiatowe. Usta lekkie, z niską kwasowością i delikatnymi garbnikami. Świeże i radosne.
---
Tradycja picia młodego wina od 11 listopada do Świąt Bożego Narodzenia liczy wiele stuleci. Związana jest z postacią św. Marcina, patrona winiarzy, którego pomnik autorstwa Jerzego Kędziory znajduje się na terenie winnicy. Święty jest przedstawiany w ikonografii jako rycerz na koniu, oddający płaszcz żebrakowi. Jego atrybutami są m.in. dzban wina i gęś. Święty Marcin był rzymskim legionistą, żył w IV wieku n.e., po swoim nawróceniu został pustelnikiem, a ostatecznie biskupem Tours. W tym samym czasie, na terenach dzisiejszej Francji zaczęto zakładać pierwsze winnice, a ich właściciele oddawali cześć św. Marcinowi, który stał się patronem winiarzy. Pierwsze tradycje degustacji młodego wina w dniu św. Marcina, to jest 11 listopada, rozprzestrzeniły się w Niemczech, a potem objęły resztę Europy. W tym samym czasie chłopi składali daninę, której istotnym elementem były gęsi – właśnie wtedy najtłustsze i najsmaczniejsze. Do klasycznej świętomarcińskiej pieczonej gęsi (symbolu urodzaju i dostatku) serwowanej tradycyjnie w ten wieczór na kolację, podaję się tegoroczne, młode wina. Ten lokalny, ludowy zwyczaj kultywowany jest obecnie przez producentów win w Austrii, Czechach, Słowacji i na Węgrzech. Producenci butelkują specjalne partie młodego „świętomarcińskiego wina”, które jest swoistą odpowiedzią tych regionów na francuskie beaujolais nouveau i włoskie novello.
źródło: https://www.facebook.com/events/797516437997413/