.
Korki z polskich win vol. 15

Korki z polskich win vol. 15



degustacja
Kiedy
2020-11-03 18:00
Lokalizacja
SPOT.
Organizator
SPOT.
Dostępność
publiczne
Wstęp
bilety
Media
facebook

SPOT., portal Winicjatywa oraz pismo Ferment zapraszają na kolejne spotkanie, którego celem jest poznawanie różnych regionów produkcji wina w Polsce i pochodzących z nich najlepszych producentów. Przewodnikiem w tej podróży są sami winiarze, a moderatorem Maciej Nowicki. Spotkania mają charakter niezobowiązującej rozmowy połączonej z degustacją win oraz serów zagrodowych z danego regionu.

Gośćmi kolejnego spotkania czwartego sezonu Korków będą Magdalena i Grzegorz Kapłan z sandomierskiej Winnicy Nobilis. Małżeństwo Kapłonów nie tylko prowadzi własną winnicę, ale także oferuje sadzonki ponad 30 szczepów winorośli oraz doradztwo z zakresu ich uprawy. Najbardziej rozpoznawalnymi ich winami są róże o różnym poziomie słodyczy. Wersje wytrawne regularnie są nagradzane na konkursach winiarskich. I tak w tym roku Roselit Diva 2019 jury konkursu „Polskie Korki” przyznało „Złoty Korek”, a rocznik 2017 tego samego wina w 2018 roku otrzymał „Srebrny Korek”.

Lista degustowanych win (będzie aktualizowana na bieżąco):

🍾 Mr. Helidor / pinot blanc, muscat
🍾 GoldeSolare / solaris
🍾 Queen Celesta / seyval blanc
🍾 Roselit Diva / regent, zweigelt, leon millot
🍾 Sir Flamen / regent, rondo
🍾 Lady Rubin / regent, rondo
🍾 Sweet Pearl / hibernal

Winnica Nobilis została założona w 2001 roku w sercu Ziemi Sandomierskiej, 13 km od Sandomierza. Obecnie zajmuje powierzchnię 0,7 ha, na której rosą: muscat, solaris, pinot blanc, seyval blanc, hibernal, zweigelt, leon millot, rondo i regent. Winnica jest przedsięwzięciem rodzinnym. Powstające tu wina swoją aromatyczność i mineralność zawdzięczają miejscowemu terroir, w tym glebom o podłożu lessowym, ale charakter nadaje im pasja, ciężka praca i troska o każdy, nawet najdrobniejszy element.

Lista serów (wkrótce)

Po degustacji będzie możliwość zakupu wybranych win oraz serów w cenie producenta.

Kolejna edycja festiwalu Polskie wina vol. 8 odbędzie się 12 czerwca 2021 roku 🍷

W czasie pandemii Korki z polskich win zastąpiło dziewięć transmisji online (e-Korków) dostępnych na profilu FB SPOT.

Partnerzy wydarzenia: Freshmail oraz M.Ferber Wypożyczalnia Gastronomiczna.

 

źródło: https://www.facebook.com/events/673577430210023/

Degustacja

Korki z polskich win vol. 15 (19.05.2021)



degustacja
Kiedy
2021-05-19 18:00
Dostępność
publiczne
Wstęp
bilety
Media
facebook

KORKI Z POLSKICH WIN VOL. 15: STACJONARNA EDYCJA SPECJALNA: ŻAR WINO
SPOT., portal Winicjatywa oraz pismo Ferment po długiej przerwie zapraszają na kolejne spotkanie w cyklu prezentującym regiony winiarskie w Polsce i ich najlepszych producentów. Przewodnikami w tej podróży są sami winiarze, a moderatorem Maciej Nowicki. Spotkania mają charakter niezobowiązującej rozmowy połączonej z degustacją win. Pierwsza „popandemiczna” edycja odbędzie się w ogrodzie SPOT. pod namiotem.
Gośćmi kolejnego spotkania piątego sezonu będą winiarze z Dolnego Śląska: Nestor Kościański z Winnicy Moderna i Marcin Kucharski z Winnicy Agat. Są oni twórcami nie tylko win, zaskakujących piw, ale także projektu „Żar Wino”, czyli cyklu wydarzeń łączących plenerową kuchnię inspirowaną ogniem z winem z Dolnego Śląska. W SPOT. za menu będzie odpowiedzialna Justyna Słupska-Kartaczowska, najlepsza szefowa kuchni w Polsce (Gault&Millau 2016)!
Lista degustowanych win:
🍷 Winnica Agat Agat 2020
🍷 Winnica Agat Cuvee 2020
🍷 Winnica Moderna Johanniter 2019
🍷 Winnica Moderna Riesling 2019
🍷 Winnica Moderna Riesling 2018
🍷 Winnica Moderna Riesling 2017
 
🍷 Termin spotkania 🍷
19 maja (środa) godz. 18:00-20:00
Koszt udziału w degustacji: 110 zł (cena nie obejmuje menu Justyny Słupskiej-Kartaczowskiej)
Zapisy 👉 https://bit.ly/3nEO9Ig
(liczba miejsc bardzo ograniczona)
Degustacja będzie transmitowana online z możliwością zakupu pakietu degustacyjnego omawianych win.
Koszt pakietu degustacyjnego: 90 zł (plus ewentualny koszt wysyłki 20 zł)
Zapisy 👉 https://bit.ly/3aQhDxv
Winnica Moderna została założona w 2015 roku w miejscowości Krakowiany (20 km od Wrocławia) na glebach lessowych Wzgórz Trzebnickich. Na dwóch parcelach (1,6 i 0,8 ha) uprawia się cabernet cortis, chardonnay, johanniter, muscaris, riesling oraz rondo. W 2019 roku kolejna parcela została obsadzona pinot noir i pinot gris. Nestor jest nie tylko miłośnikiem wina, ale także architektury, a szczególnie wrocławskiego modernizmu, który obecny jest nie tylko na etykietach jego win. Słynna fraza Ludwiga van der Rohe „less is more” przekłada się na jego sposób pracy: nieinterwencyjną uprawę, ręczny zbiór owoców i ich selekcję, minimalną ingerencję w winifikację oraz pełne zaangażowanie na każdym etapie powstawania wina.
Winnica Agat stanowi część urokliwego agroturystycznego gospodarstwa we wsi Sokołowiec na Pogórzu Kaczawskim (niedaleko Lwówka Śląskiego) i została założona w 2007 roku na stoku wygasłego wulkanu (330 m.n.p.m.). Winorośl (riesling, johanniter, solaris, pinot gris, rondo, regent i cabernet cortis) uprawiana jest na 1,6 ha. Wina winnicy oznaczone są jednymi z najładniejszych w Polsce etykietami, opatrzonymi zdjęciami minerałów (kryształów górskich, ametystów i agatów), które właściciele znaleźli w glebie przy okazji prac na winnicy. Gospodarstwo dysponuje 14 pokojami oraz salą degustacyjną na 50 osób.
Justyna Słupska-Kartaczowska studiowała historię sztuki oraz charakteryzację filmową i teatralną w Paryżu, gdzie jednocześnie dorabiała w barach i restauracjach. Po powrocie do Polski pracowała we wrocławskiej gastronomii, a później w restauracjach rodziny Kręglickich w Warszawie. Przez dwa lata pracowała w restauracji La Palme d’Or (2 gwiazdki Michelina) w Cannes, a później w hotelu Monopol, gdzie szefowała obu restauracjom (Acquario i Monopol). W „Jadce”, której była współwłaścicielką, stawiała na kuchnię polską zakorzenioną w dawnych tradycjach i opartą na lokalnych produktach.
Po degustacji będzie możliwość zakupu win w cenie producentów.
 
źródło: https://www.facebook.com/events/800308090600937/