.
aktualnosc obraz

ZASMAKUJ W POLSKIM WINIE – Winnica Turnau

2023-06-05

Winnica Turnau to duże, profesjonalne przedsięwzięcie, ale skala i profesjonalizm wcale nie czynią go bezdusznym biznesem. Nie brakuje tam pasji, miłości do wina, serdeczności dla gości i przywiązania do sztuki.



To chyba najbardziej znana polska winnica. Największa – 37 ha, z największą jednolitą parcelą solarisa – 10 ha, największym zbiornikiem na wino – 22 tysiące litrów, nowoczesną przetwórnią i zapleczem enoturystycznym obejmującym nawet mini salę koncertową.

 

 

Gdy Winnica Turnau powstawała i gdy wprowadzała na rynek pierwszy rocznik win była zupełnie nowym rodzajem przedsięwzięcia winiarskiego w Polsce. Nie tylko ze względu na skalę upraw i produkcji, ale również ze względu na dostępność i jakość oferowanych win. Przez lata ciężkiej pracy oraz dbałości o ofertę i dystrybucję Winnica Turnau zapewniła sobie pewne miejsce w kartach win wielu restauracji i na półkach sklepów specjalistycznych.

W Winnicy Turnau powstaje duży zestaw, różnych win. Wśród baniewickich win można znaleźć zarówno etykiety dla koneserów jak i propozycje dla konsumentów zaczynających dopiero degustować wino. Produkcja dobrych win dla „początkujących” to nieoceniony wkład w budowanie polskiej kultury winiarskiej. Solaris z Winnicy Turnau – bardzo dobre wino, stał się swoistym symbolem polskiego winiarstwa. Nie tylko dlatego, że jest jednym z win reprezentujących Polskę w otwartym w 2016 roku muzeum wina Cite du Vin w Bordeaux, w którym znajdują się wina z ponad 70 krajów z całego świata, ale przede wszystkim dlatego, że wśród polskich konsumentów jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych rodzimych win.

 

 

Winnica Turnau to duże, profesjonalne przedsięwzięcie, ale skala i profesjonalizm wcale nie czynią go bezdusznym biznesem. Nie brakuje tam pasji, miłości do wina, serdeczności dla gości i przywiązania do sztuki. Jak to bardzo obrazowo, w wywiadzie dla EnoPortalu, ujął Jacek Turnau: „My nie podchodzimy do tego przez pryzmat wielkości winnicy. Na co dzień nie myślimy o tym, czy jesteśmy największą, czy jedną z największych winnic. Najistotniejsze dla nas jest to, że robimy to co lubimy. Do pracy przychodzimy z przyjemnością, w zasadzie, wcale nie jak do pracy. Często granica między obowiązkami i przyjemnością zaciera się. Cenimy też bardzo to, że to co robimy daje radość nie tylko nam, ale też osobom, które nas odwiedzają i piją nasze wina.”

Wina w różnych stylach, powstają w Baniewicach zarówno z „vinifer” jak i z odmian PIWI. Uprawiane odmiany: solaris, johanniter, riesling, hibernal, seyval blanc, chardonnay, rondo, regent, pinot noir, cabernet cantor, cabernet dorsa, cabernet cortis. Każdy znajdzie tam coś dla siebie; od win musujących robionych metodą klasyczną, przez eleganckie, wytrawne biele i wina z odrobiną cukru resztkowego, po charakterne czerwienie. Roczniki różnią się między sobą, ale w wielu etykietach można zaobserwować pewną powtarzalność niektórych cech.

Ważne miejsce w ofercie Winnicy zajmują kulinaria. Podczas mniejszych degustacji, winom towarzyszą lokalne produkty, jak na przykład sery zagrodowe od zaprzyjaźnionych serowarów, a na duże kolacje degustacyjne zapraszani są świetni kucharze i szefowie kuchni; przygotowują dania dedykowane konkretnym winom. Takim spotkaniom towarzyszy również muzyka. To za każdym razem niezwykła uczta dla zmysłów.

 

 

 

Classique Brut

Wino o średnio intensywnej jasno żółtej barwie, o słoneczno-słomkowym odcieniu. Czyste i klarowne. Charakteryzuje się dobrą, średnią pienistością i pięknym długim musowaniem, zgrabnych, drobnych bąbelków.

Pachnie średnio intensywnie; owocowo i ciasteczkowo. Można doszukać się w nim aromatów dojrzałych cytrusów, jabłek oraz maślanych, kruchych ciastek śmietankowych.

Smakuje średnio intensywnie; cytrusami i jabłkami z bardzo przyjemną słodką, śmietankowo-maślaną nutą. Ma delikatny niuans goryczki, wydaje się być leciutko słonawe.

Kwasowość jest wyraźna, ale bardzo dobrze zbalansowana cukrem resztkowym i solidną cielistością. Musowanie lekko pobudza i powoduje w ustach wrażenie świeżości, podnosi intensywność doznań smakowych.

Wino bardzo przyjemne i eleganckie. Łączy w sobie świeżą owocowość i harmonijną dojrzałość.

Jest wystarczająco zajmujące do picia solo - nie tylko tradycyjnie, przy okazji celebracji ważnych chwil. Bardzo dobrze sprawdzi się jako aperitif. Pasuje do wielu potraw. Szczególnie do owoców morza. Będzie przyjemnym uzupełnieniem dań z ryb, zwłaszcza słodkowodnych; na przykład pieczonego pstrąga czy szczupaka. Producent poleca je również do kawioru.

Wino jest kupażem odmian seyval blanc, pinot noir i chardonnay. Powstało metodą klasyczną – wtórnej fermentacji w butelce. Dojrzewało nad osadem drożdżowym przez 22 miesiące. Dosage na bazie Wina Lodowego.

Dla twórców tego wina jest ono swoistym zwieńczeniem całej palety produkowanych w Baniewicach win - nawiązuje do tradycji i poszanowania kultury wina. Ostateczne korkowanie po dosage'u to niezwykle ekscytujący moment. Otwarcie pierwszej butelki to w Winnicy Turnau swoiste święto.

 

 

 

Seyval 2022

Wino o dość intensywnej barwie skórki dojrzałej cytryny. Czyste i klarowne, o średniej gęstości i małej lepkości.

Pachnie mało intensywnie cytrusami, jabłkami i zielonymi morelami z lekkim niuansem ziołowości.

Smakuje średnio intensywnie jabłkami, cytrusami, zielonymi gruszkami, ze szczyptą ziół i kwiatów oraz z wyraźnymi nutami przywodzącymi na myśl kredowy wapień.

Ma bardzo delikatną kwasowość. Jest przyjemnie cieliste. Lekko wyczuwalne na języku resztki dwutlenku węgla, nadającą mu mineralnego wyrazu.

Wino jest dobrze zbalansowane, eleganckie i względnie oszczędne aromatycznie, co czyni je świetnym kompanem dla wielu potraw.

Można podawać je do potraw z chudych ryb, wielu różnych wersji zielonych warzyw, na przykład: pieczonych lub grillowanych szparagów, grillowanej cukinii, sałatek na bazie zielonej sałaty z delikatnymi dodatkami. Dobrze pasuje do wytrawnych potraw przygotowanych na bazie kruchego ciasta; choćby do tarty z serem feta i szparagami, przyprawionej świeżym lubczykiem. Przyjemnie uzupełni smak delikatnych, krowich serów dojrzewających, sprawdzi się też z niektórymi serami kozimi.

Wino powstało w sposób klasyczny dla spokojnych win białych. Fermentowało i dojrzewało w zbiornikach ze stali nierdzewnej.

Seyval blanc to jedna z ulubionych odmian producenta. Bardzo wdzięczna w uprawie i plastyczna winifikacyjnie. Nadaje się do tworzenia win spokojnych oraz musujących.

 

 

 

Chardonnay 2021

Wino o intensywnej, ciemno żółtej barwie, w odcieniu słoneczno-słomkowym. Czyste i klarowne, o podwyższonej gęstości i średniej lepkości.

Pachnie średnio intensywnie; miodowo i maślano z wyraźnymi akcentami kandyzowanych cytrusów, suszonych brzoskwiń i bardzo dojrzałych melonów. Trochę przywodzi na myśl aromaty orzechowe.

Smakuje dość intensywnie, dojrzałą cytrusowością, melonami i gruszkami oraz nutami mleczno-maślanymi. Ma wyraźny niuans migdałowo-orzechowy (orzechy laskowe). Przywodzi na myśl lekko podsuszone, białe winogrona. Można doszukać się w nim odrobiny pieprznej pikantności.

Ma bardzo słabo wyczuwalną kwasowość, co w połączeniu z przyjemną cielistością i specyficznymi aromatami powoduje, że w odbiorze wydaje się raczej słodkawe. Ma bardzo delikatnie wyczuwalne na języku resztki dwutlenku węgla, nadające mu mineralnego wyrazu.

Wino robi bardzo eleganckie wrażenie, jest złożone i niezwykle przyjemne. Z pewnością będzie z czasem ewoluować w bardzo interesującym kierunku. Producent określa potencjał tego wina na około 10 lat.

Jest wystarczająco zajmujące do picia solo. Jego profil aromatyczny czyni je ciekawym kompanem wielu potraw. Dobrze sprawdzi się z daniami opartymi na tłustych sosach śmietanowych i maślanych. Będzie pasować do tłustych ryb. Dużą przyjemność może sprawić podane, na przykład do węgorza na maśle. Będzie przyjemnie komponować się z pieczonym mięsem drobiowym, królikiem w śmietanie, a nawet niektórymi wydaniami cielęciny. Pasuje do tłustych, średnio pikantnych, dojrzewających serów krowich. Producent poleca je do niektórych wersji pierogów oraz do wędzonych ryb.

Wino fermentowało i dojrzewało przez 12 miesięcy w beczkach dębowych i akacjowych (przewaga dębu).

Chardonnay jest dumą producenta. Praktycznie w każdym roczniku zdobywa uznanie konsumentów i krytyków winiarskich.

 

 

 

Rose 2022

Wino o dość intensywnej, średnio ciemnej różowej barwie, o odcieniu delikatnie łososiowym i herbacianym. Czyste i klarowne, o średniej gęstości i niskiej lepkości.

Pachnie średnio intensywnie, delikatnymi czerwonymi owocami; malinami, truskawkami, wiśniami, z odrobiną nut brzoskwiniowych i śmietankowych.

Smakuje średnio intensywnie, malinowo i truskawkowo, z odrobiną nut wiśniowych. Przywodzi na myśl kremową śmietankowość ze szczyptą pikanterii.

Kwasowość jest lekko wyczuwalna, bardzo dobrze zbalansowana. Wino ma bardzo delikatnie wyczuwalne na języku resztki dwutlenku węgla, nadające mu mineralnego wyrazu.

To świeża, owocowa wersja wina różowego o intrygującej (jak na róż) złożoności i przyjemnym, długim finiszu.

Wino bardzo świetne do picia solo. Sprawdzi się jako aperitif. Będzie pasować do wielu potraw, od cięższych dań z ryb, przez grillowane i pieczone warzywa, po lekkie wersje wieprzowiny. Warto spróbować go na przykład z grillowanym łososiem, kurczakiem pieczonym z suszoną pietruszką i zielonym pieprzem, pizzą serową. Dobrze pasuje do średnio pikantnych serów kozich. Producent poleca to wino również do owoców morza, sałatek i potraw z sosem pomidorowym.

Wino jest kupażem odmian pinot noir, rondo, regent i innych czerwonych odmian (w małej ilości). Po krótkiej maceracji ze skórkami fermentowało i dojrzewało w zbiornikach ze stali nierdzewnej.

 

 

 

Pinot Noir 2020

Wino o średnio intensywnej, czerwonej barwie z lekko brunatno-brązowawym odcieniem. Czyste i klarowne, o podwyższonej gęstości i lepkości.

Pachnie średnio intensywnie, czerwonymi owocami w wersji bardzo dojrzałej, a nawet podsuszonej, czy konfiturowej. Można odnaleźć w nim nuty wiśni, śliwek (również wędzonych) i borówek. Delikatnie przywodzi na myśl pikantną ziołowość i lekką ziemistość.

Smakuje średnio intensywnie, czerwonymi owocami z wyraźnymi nutami oddrzewnymi; dojrzałymi wiśniami z pestką, wędzonymi i suszonymi śliwkami, suszonymi borówkami i aronią oraz dymem, nutami wędzonymi i palonymi. Sprawia wrażenie lekkiej ziołowości z nutami hibiskusowymi.

Kwasowość jest przyjemna - dość wyraźnie wyczuwalna. Wino jest konkretnie zbudowane, średnio taniczne, ze sporą, ale ciągle jeszcze przyjemną porcją goryczki.

To dość złożone i raczej cięższe (jak na polskie warunki) wydanie pinot noir. Intrygujące i ciągle jeszcze młode. Z pewnością posiada duży potencjał leżakowania, a czas będzie przez wiele lat działał na jego korzyść.

To wino przyjemne do picia solo, ale jeszcze więcej radości daje połączone z jedzeniem. Pasuje do dość konkretnych dań mięsnych; schabu pieczonego z wędzonymi śliwkami i innych wydań pieczonej wieprzowiny, nie bardzo pikantnych wędlin, ciężkich pasztetów. Dobrze uzupełnia tłuste, pikantne sery dojrzewające, zwłaszcza owcze. Bardzo przyjemnie łączy się ze smakiem wędzonych śliwek zapiekanych owiniętych grubym plastrem dobrego boczku. Producent poleca je również do dziczyzny, w tym dzikiego ptactwa oraz różnych wydań czerwonego mięsa.

Wino dojrzewało 20 miesięcy w beczkach dębowych typu barrique, wcześniej raz użytych.

Pinot noir zajmuje wyjątkowe miejsce w Winnicy Turnau, jako trudna w uprawie i wymagająca w przetwórni odmiana dająca ciekawe i eleganckie wina.

 

 

 

Szlachetny Zbiór 2022

Wino o mało intensywnej, jasnej barwie, w odcieniu słomkowym. Czyste i klarowne, o dużej gęstości i wyraźnej lepkości.

Pachnie dość intensywnie, miodowo oraz suszonymi i kandyzowanymi żółtymi oraz białymi owocami; głównie morelami, brzoskwiniami i gruszkami z lekkim niuansem cytrusów.

Smakuje intensywnie, bardzo dojrzałymi gruszkami, ociekającymi słodkim sokiem brzoskwiniami, kandyzowanymi cytrusami. Posiada sporo nut miodowych oraz delikatną, lekko taniczną nutę orzechów włoskich.

Jest dość słodkie w odbiorze, ale nie mdłe, dzięki przyjemnie zachowanej kwasowości. Sprawia gęste, lekko lepkie wrażenie na podniebieniu.

To wino słodkie, aromatyczne i bardzo przyjemne. Dość złożone i eleganckie, a co najważniejsze, jego słodycz jest zrównoważona dość wysoką kwasowością.

Wino bardzo przyjemne do cieszenia się nim solo. Dobrze łączy się z serami z niebieską pleśnią. Można spróbować go również z grillowanym oscypkiem. Będzie pasować do niektórych deserów; na przykład do tarty z gruszkami, miodem (akacjowym lub lipowym) i orzechami włoskimi, na francuskim cieście. Producent poleca to wino również do fois gras.

Wino powstało z późnego zbioru owoców odmiany solaris, zainfekowanych tak zwaną szlachetną pleśnią.

To jedno z najbardziej oryginalnych wydań solarisa, który jest swoistą specjalnością Winnicy Turnau. Szlachetny Zbiór budzi spore zainteresowanie i zdobywa uznanie konsumentów oraz krytyków winiarskich.